Data sot është 23-05-2015, ora 01:25
Share |

Opinion

Mustafa Nano
December 21, 2014 12:21 PM
U bë kohë, tanimë, që nuk më shkon mendja t’u hedh ndonjë sy komenteve të lexuesve në fund të shkrimeve të mia të publikuara në website të ndryshme. Kërshërinë e kam ende, ngaqë do të doja të dija se ç’mendojnë të tjerët lidhur me qëndrimet e opinionet që unë kam, por ideja se të shumtat e këtyre komenteve (rëndom të shkruara nga pak vetë, të cilët shfaqen me emra të ndryshëm) janë fyerje, shpifje e shfryrje gjithfarësoji të natyrës vulgare, ma largon këtë dëshirë. Do të ishte një ushtrim i...
Komentuar 20 herë
Enis Sulstarova
December 20, 2014 12:52 PM
Parë nga aspekti i një “politike të kombit”, ngrihet pyetja nëse shteti shqiptar, në periudhat e konsolidimit të tij, ka pasur ose jo një qasje konsistente në lidhje me shqiptarët jashtë kufirit. Nga jetëgjatësia e tij më shumë se 100-vjeçare, periudha konsolidimi mund të quajmë vitet kur Shqipëria ka gëzuar njohje ndërkombëtare, kufij të qartë e në tërësi të pakundërshtuar, një qeverisje qendrore dhe me aftësi për t’u angazhuar në veprimtari diplomatike, tregtare etj. jashtë kufijve të saj....
Komentuar 0 herë
Artur Zheji
December 20, 2014 12:31 PM
Që shoqëria shqiptare ka një indeks të lartë falsifikimi, kjo dihej. “Jovlerat”, të paraqitura mjeshtërisht si të ishin vlera të larta, është një art i vjetër, jo vetëm në Shqipëri. Të habit fakti se si, ka pa dyshim një marrëveshje të pazëshme për ta lënë “Çështjen e Dosjeve” në harresë, në heshtje dhe mundësisht, dorë pas dore, në spiralen e qesharakes apo anakronikes. Lajmëtarë të shumtë dhe të mediatizuar hodhën dyshimet e para. Sa dosje janë? Janë apo s’janë?...
Komentuar 1 herë
Eduard Zaloshnja
December 20, 2014 12:02 AM
Produkti i Brendshëm Bruto (PBB) nuk është gjë tjetër veçse vlera e shtuar nga ekonomia e një vendi gjatë një periudhe të caktuar kohe. Për rrjedhojë, në një vend si Shqipëria, ku tatimi mbi vlerën e shtuar (TVSH) është pothuaj i sheshtë –  20% –  teorikisht, 20% e PBB-së do të duhej të futej në Thesarin e Shtetit si e ardhur nga TVSH-ja. Por në realitet, për shumë produkte e shërbime nuk aplikohet TVSH-ja. Për shembull, shumë nga produktet bujqësore nuk kalojnë nëpër...
Komentuar 0 herë
Enkel Demi
December 19, 2014 06:40 PM
Ben Blushi në Kuvend, nuk shpërtheu ndaj Edi Ramës, as e mori para si ia ka ënda Nikollës, thjesht artikuloi një qëndrim, i cili në fakt prej kohësh përtypet në dhomat e politikës shqiptare. Kjo historia e fjalës “burg”, e cila shoqëron çdo ligj të qeverisë që dërgohet në Kuvend, është shqetësuese, jo vetëm në të djathtë, por edhe tek shumica. Nën zë me shumë deputetë apo ministra që më kanë rënë rasti të bisedoj, fryma burgosëse është e pështirë. Aleatët e PS-së nuk e kanë fshehur...
Komentuar 3 herë
Faruk Myrtaj
December 19, 2014 06:33 PM
As “Natën e Ambasadave” s’kisha menduar për ikjen. Për ikjen time.   Ndodhur “dezhurn” pranë Bllokut, më ish e mundur të lexoja axhanset, që më parë shërbeheshin vetëm për shefat e “Rini e Përjetshme”. Zargoni “dezhurn” kish mbetur nga rusët, “axhans” vinte prej përtejdetit.   Në trojet dhe kujtesën e popujve të vegjël gjenden gjithnjë gjurmët e shteteve të mëdhenj. Dikur, harrohen shumë gjëra, gjer dhe...
Komentuar 2 herë
Slavoj Žižek
December 19, 2014 12:10 PM
Në fund të muajit shtator, pasi i shpalli luftë shtetit islamik të ISIS-it, presidenti amerikan Barack Obama në një intervistë televizive në emisionin e njohur “60 minuta”, u përpoq të shpjegonte rregullat e drejtimit amerikan të globit: “Kur ka probleme në ndonjë cep të botës, nuk thërrasin në ndihmë Pekinin apo Moskën. Na kërkojnë ne. Ka qenë përherë kështu. Amerika drejton të tjerët! Jemi një komb i domosdoshëm”. E njëjta gjë vlen edhe për katastrofat mjedisore apo...
Komentuar 0 herë
Eduard Zaloshnja
December 18, 2014 11:13 AM
INSTAT-i publikoi dje të dhënat vjetore paraprake të Produktit të Brendshëm Bruto (PBB) për vitin 2013. Sipas të dhënave me bazë vjetore, PBB me çmime korente në vitin 2013 u vlerësua 13.65 miliardë dollarë ($1=100 lekë), ndaj 13.35 miliardë që ishte në vitin 2012. Në vitin 2013, PBB në terma nominalë (në vlerë) u rrit me 2,19 %, ndërsa në terma realë (në vëllim) shënoi një rritje prej 1,39 % krahasuar me vitin e mëparshëm, duke regjistruar kështu rritjen më të ulët ekonomike vjetore në 16...
Komentuar 5 herë
Albatros Rexhaj
December 17, 2014 06:10 PM
I dashur Mustafa, Kam kuptuar drejt disa nga shqetësimet që keni ngritur, prandaj edhe mendoj se duhet të përgjigjem. Piramida e lajmeve në mediat tona – që domosdo fillon me politikën dhe përfundon me kulturën dhe sportin – është relikt i luftës së ftohtë. Në shoqëritë dhe mediumet e lira, jo rrallëherë, përmbyset kjo piramidë, pasi që vëmendja e medias shkon aty ku është vëmendja e publikut. Përmbysja e piramidës së lajmeve - ku një ngjarje jopolitike del në krye të edicionit të...
Komentuar 7 herë
Mark Marku
December 17, 2014 04:51 PM
Edi Rama u ka dërguar një letër qytetarëve shqiptarë që paguajnë rregullisht energjinë. Meqenëse jam njëri prej atyre që e paguajnë rregullisht energjinë, e konsideroj veten si njëri prej të falënderuarve. Natyrisht, nuk e kam menduar se kjo punë të sillte edhe një përfitim kësodore: një falënderim prej Kryeministrit. E paguaj energjinë siç paguaj bukën dhe gjërat e tjera në dyqan, siç paguaj librat, faturën e telefonit, mishin, leshin, preshin, KESH­in, domethënë siç paguaj çdo mall,...
Komentuar 1 herë
Afrim Krasniqi
December 17, 2014 11:28 AM
Ku dallojnë politikanët autoritarë me ata të llojit të ri modern? Pyetjes i përgjigjet revista gjermane Spiegel: të parët lëvizin me bodigardë, të dytët lëvizin me fotografë. Në Shqipëri shembulli gjen raste të dukshme konkrete: ai që ishte deri dje shoqërohej nga më shumë se 20 bodigardë sa edhe vetë mbante veshje antiplumb, ai që pasoi shoqërohet me njëduzinë kamerash dhe fotografësh, dhe madje nëçdo rast preferon edhe vetë të bëjë selfie! Imagjinoni që Obama, Merkel, Cameron, Holande, etj,...
Komentuar 0 herë
Mustafa Nano
December 16, 2014 01:54 PM
Ja se çfarë ka shkruar, mes të tjerash, Albatros Rexhaj në një artikull me titull “Fevziu dhe zhurma pas tij” të publikuar dje në shtypin e Prishtinës: “Është fuqia dhe aftësia e Fevziut për të prodhuar lajm dhe për të krijuar ngjarje, përfshirë këtu edhe ballon e famshme në Pallatin e Brigadave, [që ka prodhuar zhelozinë tipike ballkanike]. Për ta thjeshtëzuar, problemi është te zilia, pse librat e Fevziut po kërkohen nga publiku dhe pse pas Fevziut ngrihet zhurmë dhe jo pas X-it apo Y-it?”....
Komentuar 4 herë
Ilir Hashorva
December 16, 2014 12:34 PM
Ndonëse nga Evropa nuk pati ndonjë përvojë të vyer për të luftuar si duhej krimin e kryer gjatë kohës së regjimeve komuniste, pati nga një vend afrikan, nga Afrika e Jugut, një përvojë shumë të vyer, shumë origjinale, shumë humane dhe shumë të urtë se si mund të veprohej me kriminelët e një regjimi të përmbysur diktatorial të cilën, po të donin, mund ta zbatonin me shumë sukses dhe me shumë përfitim të gjitha vendet e Evropës Lindore. Në Afrikën e Jugut, një pjesë e madhe e popullsisë ishte...
Komentuar 0 herë
Alqi Koçiko
December 15, 2014 10:27 PM
Para pesë vitesh, me rastin e 60 vjetorit të lidhjes së marrëdhënieve diplomatike me vendet e Europës Lindore e Juglindore, ministria e Jashtme kineze kishte ftuar një grup gazetarësh nga këto vende për të vizituar vendin e madh. Edhe autori i këtyre radhëve ishte mes tyre. Axhenda ishte e ngjeshur dhe serioze, duke përfshirë edhe takime e biseda me zyrtarë të nivelit të lartë. Megjithë njëfarë lezeti e nostalgjie të veçantë që ndihej në reagimin e tyre kur u thosha se vija nga Shqipëria, në...
Komentuar 0 herë
Ilir Yzeiri
December 15, 2014 04:36 PM
Një nga ndjesitë që pata pasi mora vesh ndarjen e çmimeve nga Ministria e Kulturës, ishte ajo e vatrës së kulturës. Më erdhi në mendje ajo godina e dikurshme, e transformuar nga depo drithi ose nga xhami në një vend banal ku mblidheshin fëmijë të lumtur dhe recitonin poezi apo hidhnin një valle që nuk u mor vesh kurrë se nga i vinte ritmi dhe muzika. Sot, Ministria e Kulturës është shndërruar jo vetëm në një vatër kulture, por ka marrë edhe zymtësinë e xhamive apo kishave të rrënuara dhe sa...
Komentuar 0 herë
Mentor Kikia
December 15, 2014 10:29 AM
Ndërprerja e energjisë elektrike familjeve të varfra, lënia në terr e njerëzve që nuk kanë asnjë mundësi financiare të paguajnë,  apo shoqërimi i shumëdebatuar i një gruaje së bashku me vajzën 5 vjeçe në komisariat sepse kishte vjedhur energji, shkaktuan reagime të forta te kundërshtarët e kryeministrit, duke e cilësuar atë të pashpirt, mizor deri në kriminalizëm. Por shumë të tjerë menduan se para ligjit dhe shtetit janë të gjithë njësoj, të gjithë të barabartë. Shteti ka forcën si mjet...
Komentuar 0 herë
Skënder Minxhozi
December 14, 2014 12:35 PM
Çdo vit në 8 dhjetor, tashmë prej një çerekshekulli, shqiptarët i kanë kthyer sytë drejt ngjarjeve të Qytetit Studenti, të vitit 1990, të cilat shënuan rënien e sistemit komunist në Shqipëri dhe fillimin e pluralizmit politik. Axhenda zyrtare thotë se kjo është gjithashtu edhe Dita Kombëtare e Rinisë. Një aludim i qartë dhe domethënës për rolin që rinia e kohës luajti në rrëzimin e sistemit. Me kalimin e viteve, ka një kriticizëm e alergji në rritje për festimet protokollare, jehonën e mediave...
Komentuar 0 herë
Eduard Zaloshnja
December 13, 2014 04:21 PM
Në 52 njësi vendore, nga 61 që ka harta e re territoriale, e miratuar në 31 korrik në Kuvendin e Shqipërisë, partitë e përfshira në/ose afër koalicionit qeveritar kanë marrë së bashku më shumë se gjysmën e votave në 23 qershor 2013. (Si parti afër koalicionit qeveritar kam konsideruar PDIU-në dhe FRD-në, ndërsa si parti afër koalicionit opozitar kam konsideruar PBDNJ-në dhe AK-në). Në këto 52 njësi vendore (që do të quhen bashki të zgjeruara) jeton aktualisht 89% e popullsisë. Pra, kandidatët e...
Komentuar 0 herë
Artur Zheji
December 13, 2014 11:17 AM
Mbas kaq kohësh u ktheva për një raund debati dhe analizë politike tek emisioni i kolegut Sokol Balla. Emision luksoz, televizion luksoz, studio luksoze, fotografi luksoze, profesionalizëm. U munduam bashkë me Nanon, Minxhozin dhe Vasjarin të bënim një analizë të vitit politik 2014, i cili po mbyllet, ashtu si po mbyllet. Me majat dhe me gropat e veta. Mbasi u morëm disi gjatë me Opozitën dhe Bashën, u ulëm këmbëkryq te Rama dhe te dilemat e qeverisë që ai tashmë drejton prej pothuajse 16...
Komentuar 4 herë
Pëllumb Karameta
December 12, 2014 11:51 AM
Dy ditë më parë, z. Ndriçim Kulla shtjelloi në të përditshmen MAPO idetë e tij për një “revolucionim” të edukimit në vend të revolucionimit vetëm të “mësimdhënies”. Mendoj si ai, për përmirësimin e thellë të cilësisë në arsim, por, nuk ndaj të njëjtin mendim me të, për mjaft prej ideve të tjera që ai ofron, ide bazale këto për reformimin e arsimit. a) Fillimisht, në vend të termit “revolucionim”, unë po përdor termin “evoluim”, duke nënkuptuar me...
Komentuar 0 herë
Eduard Zaloshnja
December 12, 2014 12:46 AM
Në praktikën botërore të statistikave ekonomike, të punësuarit në sektorin bujqësor nuk raportohen e analizohen në periudha afatshkurtra, sepse nuk ndryshojnë shumë në afate të tilla. Punësimi në bujqësi është i lidhur ngushtë me sipërfaqen e punueshme të tokës, e cila, në afate të shkurtra, ndryshon pak ose aspak. Ndërsa në praktikën shqiptare, kur raportohet dhe analizohet numri i të punësuarve nga tremujori në tremujor, përfshihen edhe ata të sektorit bujqësor, të cilët përbëjnë pothuaj...
Komentuar 2 herë
Filip Guraziu
December 11, 2014 11:18 PM
Krimi komunist vazhdoi panderprerje që pas Konferencës së Mukjes e deri në vetëkapitullimin e sistemit diktatorial. Unë së bashku me shumë të tjerë, patëm fatkeqësinë të jemi deshmitarë të gjallë të atij kobi, që si rrufe ra në familjet tona. Brenda një nate, më 27 shkurt 1951 (jo në kohë lufte dhe revolucioni, por në periudhë paqeje dhe nën një pushtet të konsoliduar), hijet e zeza eleminuan 22 intelektualë nacionalistë, pa zhvilluar proçes gjyqësor dhe pa provuar asnjë lidhje me akuzën, vetëm...
Komentuar 0 herë
Eduard Zaloshnja
December 11, 2014 03:36 PM
Top Channel raportoi sot se të dhënat paraprake nga Banka e Shqipërisë tregojnë që, deri në fund të shtatorit, kompanitë e huaja investuan në ekonominë shqiptare 590 milionë euro, ose 117 milionë euro më pak se periudha janar-shtator e vitit të kaluar. Rënia e Investimeve të Huaja Direkte vjen në një kohë kur ekonomia e eurozonës, një nga partnerët kryesorë ekonomik të vendit prej nga vijnë dhe investimet më të mëdha nga jashtë, po kalon një situatë tjetër të vështirë ekonomike. Italia, një nga...
Komentuar 0 herë
Ndue Dedaj
December 11, 2014 12:24 PM
Nuk besoj të kem qenë vetëm unë disi i habitur nga promovimi sharmant i librit të gazetarit Blendi Fevziu në Pallatin e Brigadave, kushtuar “Presidentit që u bë Mbret”, në kohën kur mbretërit e Europës po nxitonin të bëheshin presidentë. Njerëzit u dyndën atje si kurrë ndonjëherë, mbase më shumë dhe se në pritjet e Presidentit për festën e Pavarësisë. Nuk mungoi askush, sidomos e kryesisht gjithë të mëdhenjtë e pushtetit dhe opozitës. Kishte aty deputetë që frekuentonin rregullisht...
Komentuar 0 herë
Mustafa Nano
December 10, 2014 11:48 AM
Kur afrohet 8 dhjetori, mua më kap një gjendje që është mes “oi-oi-oi”-së dhe “ha-ha-ha”-së, ose thënë ndryshe mes ankthit e gazit, gazit në kuptimin: gallatës; është më saktë edhe ankth, edhe gaz, dhe mos më thoni që nuk është kështu, pasi është mjaft të shihni atë që ndodh në raste të tilla, dua të them se janë të njëjtët personazhe, sidomos ai që e ka privatizuar ngjarjen, d.m.th ai të cilin njerëzit jo trushkulur të këtij vendi e mendojnë ose si një koqe kandari, ose...
Komentuar 15 herë
Eduard Zaloshnja
December 10, 2014 12:18 AM
Në qoftë se zgjedhjet parlamentare do të zhvilloheshin sot në Shqipëri, rreth 290,000 pjesëmarrës të zgjedhjeve të 23 qershorit 2013, nuk do të ishin të gatshëm të votonin për ndonjë nga partitë aktuale. Ky rezultat bazohet në sondazhin e serisë BAROMETER, të cilin e paraqita dje në emisionin “Opinion” të Blendi Fevziut. Për këtë sondazh, u kontaktuan me telefon fiks1200 persona të moshave të ndryshme, ku secili përfaqësonte mesatarisht 1700 banorë të moshës madhore në të gjithë...
Komentuar 1 herë
Fatos Lubonja
December 9, 2014 01:55 PM
Ata që kanë komentuar zgjedhjet e reja në PD, duke ngritur pyetjen nëse po ndryshon apo jo kjo parti me udhëheqjen e re, më së shumti e kanë fokusuar debatin në pyetjen nëse ka mbetur kjo parti ende nën sundimin e Berishës apo të rinjtë, me në krye Bashën, e kanë marrë atë në dorë për t’i dhënë një frymë të re. Duke u nisur nga ky kriter: pra ku ndryshimi barazohet me heqjen e Berishës, kritikët thonë se kjo parti nuk ka ndryshuar pasi ajo vazhdon të udhëhiqet nga Berisha, se ajo nuk ka...
Komentuar 5 herë
Ilir Dhima
December 9, 2014 10:48 AM
Ky është një fakt, që prej vitesh është bërë prezent në Shqipëri. Shtimi i kapaciteteve penitenciare me donacione nga organizma ndërkombëtare, sidomos të Evropës, si edhe të shteteve të veçanta të kontinentit tonë, nuk mund të thuhet që e ka nxitur dyndjen e ndëshkimeve ekstreme, as që të mos jetë e nevojshme të aplikohen dënimeve të llojeve të tjera. Ajo që bie në sy gjatë kërkimeve për periudhën e fundit 10 vjeçare nëpër arkivat e gjykatave tona lidhet pikërisht me peshën specifike të...
Komentuar 0 herë
Andi Bushati
December 8, 2014 08:22 PM
Ajo që ka ndodhur në 8 dhjetorin e një çerek shekulli më parë, po i nënshtrohet për vite me rradhë një mistifikimi të turpshëm, pak a shumë ashtu sikurse ndodh me datat që i paraprijnë, ato të festës së Pavarësisë dhe asaj të çlirimit. Sa herë mbërrijnë këto data të rëndësishme të historisë së shkurtër të shtetit tonë, shumica e popullit kënaqet duke festuar disa gjysmë të vërteta, që fshehin një pjesë të rëndësishme të historisë reale të këtij vendi. Kështu çdo 28 nëntor ne dëgjojmë për aktin...
Komentuar 0 herë
Jasmin Rexhepi
December 8, 2014 05:36 PM
Kosova shënon ditën K. Mund të quhet edhe si KKK, por duhet sqaruar se nuk po flasim për Ku Klux Klan, por po flasim për KKK-në tonë, nocioni i së cilës do të ishte Konfirmimi i Krimit të Kosovës. Të dy janë Kryetarë, njëri i lidhjes, tjetri i partisë, por dytë janë demokratë të Kosovës. Që të dy janë të obsesionuar pas K-së the të zhytur n´K!   “Kijameti”, ndoshta është fjala më e madhe e cila përshkruhet me shkronjën K. Si Kosovarë, ndoshta jemi një ndër vendet më të...
Komentuar 0 herë
Arben Kallamata
December 8, 2014 10:37 AM
Para disa kohësh, një shoku im arkitekt që nga Kanadaja u shprehte në shtypin shqiptar, në facebook, dhe në letra të drejtpërdrejta autorëve indinjatën e tij si profesionist dhe qytetar për një përçudnim që po i bëhet qendrës së Korçës. Letrat dhe shkrimet, që kishin në shënjestër një firmë arkitekturore gjermane dhe krerët e Bashkisë së Korçës, gjetën mbështetjen e shumë korçarëve. Por për çudi, disa nga ata të cilët ia kishin pëlqyer shkrimet, njëkohësisht vazhdonin t’i bënin “...
Komentuar 0 herë
Ilir Yzeiri
December 7, 2014 01:08 PM
Sjellja e opozitës shqiptare, dhe përkatësisht e Lulzim Bashës, gjithnjë e më shumë po i ngjan një spektakli që luhet në një sallë pa spektatorë. Të vetmit që e ndjekin këtë shfaqje janë më së shumti zyrtarët e djeshëm të PD-së ose aspirantët për shtetarë të nesërm të saj, të cilët, në mungesë të dramës së vërtetë, kanë sajuar një melodramë të shkruar nga mjeshtri i manipulimit, Sali Berisha, dhe e recitojnë në sallën e agjitpropit të SHQUP-it. Po çfarë e ka shkaktuar gjithë këtë zemërim të PD-...
Komentuar 0 herë
Enkel Demi
December 6, 2014 12:21 PM
Ka qenë ora 18.30 e mbrëmjes, kur një shtëpie në lagjen “Ahmet Haxhia” në Shkodër i ra dera. Në qytet është dimër, bie shi dhe nata vjen herët. Kjo është ora e darkës, ku familja mblidhet rreth tryezës këmben dy fjalë, sheh lajmet dhe fëmijët mbyllin detyrat. Në Shkodër kush ka urdhëruar e di që të presin mirë fort, kurdo që i bie portës, ndaj edhe në këtë rast i zoti i shtëpisë u përball me do të panjohur, por u tha “mirësevjen”. Në fakt, ishin njerëzit e INUK, të cilët...
Komentuar 4 herë
Artur Zheji
December 6, 2014 11:53 AM
Bashkë me shirat e dimrit, stinë veçanërisht e ashpër për popujt e varfër, duket se ka përgjithësisht një rritje të mosbesimit, të shprehur dhe të artikuluar në mjaft nivele ndaj Qeverisë Rama 1. Fillimisht pritshmëria ishte e madhe. Zgjedhjet e vitit 2013, ishin zgjedhje në vit krize, ndonëse Berisha nuk e përmendte asnjëherë asokohe fjalën krizë. Si popull romantik që jemi, shumica mendoi se me ndërrimin e qeverisë, do të mund të dilej lehtësisht nga kriza. Retorika e Opozitës me të drejtë...
Komentuar 0 herë