Data sot është 02-07-2015, ora 02:42
Share |

Opinion

Arbër Zaimi
March 10, 2015 01:00 PM
Ekranet televizive emetojnë 24 orë në ditë, 7 ditë në javë, pa ndërprerje lajmet nga kronika e zezë dhe vendosja e tritolit, e shpeshherë edhe shpërthimi i tij, duket se është normalizuar. Pushtetarë nga qeveria e nga opozita bulurijnë si buaj të tërbuar për kërcënimet me jetë që paskan marrë dhe e gjitha kjo prodhon një frikë të madhe. Por viktimat e frikës nuk janë ata. I tremburi kryesor mbetet njeriu i zakonshëm, i mbërthyer në poltronën e tij në shtëpi apo në kafe, duke vështruar në ekran...
Komentuar 1 herë
Bedri Islami
March 10, 2015 11:07 AM
Në deklaratën e tij të fundit për media lidhur me protestën e parashikuar të ditës së enjte, 12 mars, në Tiranë, shefi juridik i PD-së, nga selia shqupase deklaroi se “të enjten do i tregojmë Edi Ramës dhe Ilir Metës se ç’do të thotë të jesh popull”. Dy gjëra të shkojnë ndër mend fillimisht, kur lexon këtë deklaratë tejet populiste të një pinjolli politik që as vetë nuk e di se çfarë rruge ka bërë për të qenë aty ku është dhe kur është votëbesuar nga populli. Pyetja e parë:...
Komentuar 2 herë
Ilir Yzeiri
March 9, 2015 12:07 PM
Veçanërisht pas 23 qershorit, opozita politike në Shqipëri ka ndjekur strategjinë që ligjërimin e saj ta ndërtojë mbi vdekjen. Ajo ka shpallur si platformë të saj që ta paraqitë qeverinë si mekanizëm që prodhon vdekjen dhe ajo vetë në shumë raste ka marrë rolin e agjencisë funerale. Nga pikëpamja e komunikimit, është e paimagjinueshme sesi skena më e madhe e jetës shqiptare është e mbushur nga një ligjërim ku artikulohen fjalët vrasje, vdekje, eliminim. Qeveria nisi aksionin për të rivendosur...
Komentuar 0 herë
Skënder Minxhozi
March 8, 2015 05:30 PM
Efekti i parë dhe ndoshta më i dukshmi dhe më i thjeshti i aferës “Doshi” në jetën politike shqiptare, pritet të jetë mosmarrja e Bashkisë së Shkodrës në zgjedhjet e 21 qershorit të ardhshëm nga PS. Me shumë gjasë e majta nuk do ta fitojë dot të parin mandat qeverisës të rajonit më të madh verior të vendit. Një zonë e vështirë për socialistët, edhe kur Tom Doshi ishte një deputet i përkushtuar i Nanos e Ramës, por që bëhet edhe më sfiduese tani që ai do të punojë kundër ish-partisë...
Komentuar 1 herë
Eduard Zaloshnja
March 7, 2015 01:50 PM
Pas 23 qershorit 2013, ish-ambasadori Arvizu tha se ajo datë ishte ngjashme për nga rëndësia me 22 marsin e 1992-shit. Në dritën e zhvillimeve të fundit, ai krahasim duket i egzagjeruar. Është e vërtetë se në 23 qershor 2013, Shqipëria kaloi me sukses për herë të parë në historinë e saj të ashtuquajturin “test të Hantigtonit” – gjegjësisht, ndërrimin dy herë rradhazi të pushtetit me zgjedhje në kushte normale – por nuk u ndryshua sistemi politik, si në vitin 1992. Në atë...
Komentuar 2 herë
March 7, 2015 01:15 PM
Situata e këtyre orëve të fundit i ka dhënë Prokurorisë së Përgjithshme një rol të dorës së parë, për zgjidhjen e njërit prej skenarëve apo farsave më të bujshme të politikës shqiptare. Mjafton të kujtosh akuzën e deputetit Doshi, për “përgjegjësinë kriminale”, për përgatitjen e një vrasjeje shtetërore, të ish-Prokurorit të Prokurorisë së Krimeve të Rënda, Eugen Beci, si “bashkë-organizator” i një komploti për likuidim fizik të dy deputetëve dhe pikëpyetjet për të gjithë sistemin e drejtësisë...
Komentuar 3 herë
Andis Muka
March 7, 2015 01:45 AM
Telenovela më e kuotuar e ditëve të fundit titullohet ‘Doshi’ dhe ia detyron famën zhanrit të politikës, që dëshmon serish se është atraktiva më e preferuar e shqiptarëve, sidomos kur protagonistët, të fortët e xhunglës, kafshojnë pa e shqyer njëri-tjetrin. Pikërisht sepse situata të tilla i përkasin oligarkisë politike, në formë reaksioni zinxhir, ato nxjerrin në pah njëkohësisht edhe degradimin rrënjësor të elitave shqiptare, duke filluar nga legjitimuesit publikë të pushtetit: mediat dhe...
Komentuar 0 herë
Andrea Stefani
March 6, 2015 11:12 AM
Thelbi i kërkesës së PD-së për dorëheqjen e Ilir Metës nga posti i Kryetarit të Kuvendit, është pretendimi se prokuroria nuk mund ta bëjë hetimin për akuzat e Tom Doshit për sa kohë që ndodhet nën kërcënimin e një zyrtari të lartë të pushtetit si Meta. Kërkesa është shprehje e dyfishtë e dinakërisë primitive politike të Berishës, por edhe e mendësisë së tij prej politikani autokrat që s’mund të besojë kurrë se një pushtet (ekzekutiv apo legjislativ) nuk mund të ndërhyjë në punët e...
Komentuar 6 herë
Armand Shkullaku
March 5, 2015 11:43 AM
Qëndrimi i kryeministrit Rama për të mos u tërhequr përballë shantazhit të një prej deputetëve më të fuqishëm të grupit të tij, deri dje shumë i afërt me të, ishte një shenjë e mirë. I vendosur në një pozitë të vështirë pas akuzave të Tom Doshit, kryeministri kishte dy rrugë, pajtimin nënshtrues, ose ndarjen me deputetin e Shkodrës. Pas një hezitimi disaditor, Edi Rama zgjodhi rrugën e dytë. Duke befasuar jo pak një pjesë të mirë të opinionit që parashikonte tërheqjen e tij. Pavarësisht...
Komentuar 5 herë
Besnik Sinani
March 4, 2015 05:11 PM
Një artikull i Gëzim Selacit, pedagog në Universitetin e Prishtinës, mbi atë që autori quan “Bazat e Jotolerancës dhe dhunës në ligjerimin Islam” u pasua me një sërë debatesh në mediat sociale. Artikulli, në fakt, sjell jehonën e një debati më të gjerë në disa media në botë, që debatojnë nëse origjina e dhunës si ajo që pamë në Francë është politike apo fetare. Debatin më të gjerë do përpiqem ta adresoj së shpejti në një artikull tjetër e do përpiqem të kufizohem këtu vetëm në diskutimin e...
Komentuar 1 herë
Alqi Koçiko
March 3, 2015 05:49 PM
Deputeti Tomë Doshi u përjashtua dje nga grupi parlamentar i PS (nga kryetari Rama, por nuk dihet ende nëse kolegët e kanë votuar një përjashtim të tillë, siç e kërkon statuti) dhe bëri një deklaratë, padyshim nga ato që nuk bëhen përditë. Ai deklaroi se kanë dashur ta vrasin dhe Rama nuk ka bërë asgjë për ta zbardhur këtë histori. Arsyeja e indiferencës së Ramës, tha Doshi, është se porositësi i atentatit ndaj tij (dhe deputetit të PD-së nga Laçi, Mëhill Fufi), është kreu i Kuvendit Ilir Meta...
Komentuar 0 herë
Eduard Zaloshnja
March 3, 2015 12:47 PM
Nga biseda kafenesh shqiptare, të krijohet përshtypja se Tom Doshi ishte njeriu që e ktheu qarkun e Shkodrës nga blu në rozë në zgjedhjet e 2013-ës. Në fakt, në këtë qark, për herë të parë në 2013-ën, koalicioni i PS-së arriti të ngjitet mbi kuotën 50% (52.7% ekzaktësisht). Në zgjedhjet e mëparshme ishte luahtur rreth nivelit 36% (në 2009-ën ishte në nivelin 36.7%). Po çfarë ndryshoi në 2013-ën? Tom Doshi kishte qenë edhe më parë në krye të fushatës së PS-së në Shkodër, por në 2013-ën,...
Komentuar 1 herë
Ahmet Dursun
March 3, 2015 11:07 AM
Ky kanun ua kalon edhe ligjeve të Zotit! Mendo, kanuni i fesë më të vjetër abrahamite, trajton veçse 10 sëmundje… i yni 170! Edhe shejtanin e lamë pa punë! Unë për vete, e ndieja në tym e sipër se do ta arrija këtë ditë! Erdhi, e pashë, ia dolëm! Ia futëm Perëndimit! Madje edhe perëndimit të perëndimit! Si farat e zeza në shkallët e stadiumit duken tashmë mendimet e dijetarëve në mijëra vite… miliona libra, miliarda thënie, krejt kot. E more vesh? Falimentoi Forbes-i sapo dëgjoi...
Komentuar 1 herë
March 3, 2015 10:59 AM
(Reportazh me zorrët në grykë) Ilir YzeiriKa disa kohë që sistemi ynë shëndetësor është kthyer në vëmendje të opinionit për shkak se mjekët shqiptarë në të gjithë vendin nga ora 11:00 deri në orën 11:30, pra përreth gjysmë ore, protestojnë në mënyrë simbolike ndaj ministrit Beqaj për të kundërshtuar urdhëresën e tij që mjekët e spitaleve publike bashkë me infermierët duhet të testohen. Ministri Ilir Beqaj ka kohë që është vënë në qendër të kritikave nga një pjesë e madhe e mediave dhe ndaj tij...
Komentuar 1 herë
Andrea Stefani
March 2, 2015 10:29 AM
Si edhe në jo pak raste të tjera, duket se PD po përpiqet të shfrytëzojë politikisht, në funksion të luftës për pushtet, një konflikt që ka shpërthyer mes një mase studentësh të infermierisë, dhe Ministrisë së Arsimit lidhur me tarifat e shkollimit. Dhe ndërsa duhet të pohojmë që në krye të herës se studentët kanë të drejtë në kërkesën e tyre, nuk mund të mos vlerësojmë si të pajustifikueshme radikalizmin prej tyre të protestës në grevë urie në një kohë që kanë refuzuar të përdorin të gjithë...
Komentuar 1 herë
Natalia Antonova
March 1, 2015 05:49 PM
Natalia AntonovaNatalia Antonova Mbaj mend, që kur isha 17 vjeçe, njoha një djalë në urën “Bolshoi Moskvorestski” . Ishte verë, ngrohtë dhe një vend frymëzues për gjëra të bukura. Edhe shumë vjet më pas, kam kaluar mbi këtë urë mbrëmjeve. Gjithmonë jam ndjerë e sigurt aty, qoftë ditën dhe qoftë natën. Dukej si vendi më i sigurt në botë. Fundja, çfarë mund të të ndodhte në një vend aq afër mureve të Kremlinit? Lideri i opozitës ruse, Boris Nemcov, u qëllua për vdekje mu aty, ditën e premte. Në...
Komentuar 0 herë
Mustafa Nano
March 1, 2015 12:25 PM
Koha pas 23 qershorit 2013 do të duhej të ishte koha e Tom Doshit, ngaqë ka dhënë përshtypjen se të gjitha i bënte, ashtu si dhe kolegët e tij socialistë, për të bërë të mundur të vinte ajo ditë. Por jo, s’paska qenë e thënë. Nuk është koha e tij. U bë kohë që është marrë vesh se nuk është koha e tij. Është vetë Toma që ka demonstruar qysh herët (gjithnjë pas 23 qershorit) se jeton mes një parehatie. Askush nuk e di se çfarë ka. Ose le të themi që mund të ketë njerëz që e dinë, por ai vetë nuk...
Komentuar 6 herë
Eduard Zaloshnja
February 28, 2015 08:13 AM
Nga një model statistikor që kam ndërtuar me të dhënat e zgjedhjeve të viteve 2009, 2011, 2013, si dhe të sondazheve që kam zhvilluar në 3 muajt e fundit, më rezulton se: - Për kandidatët e “së majtës” janë gati të votojnë sot rreth 800 mijë votues (nga 1 milion që votuan për partitë e koalicionit “të majtë” në qershor 2013) - Për kandidatët e “së djathtës” janë gati të votojnë rreth 650 mijë votues (nga 680 që votuan për partitë e koalicionit “të...
Komentuar 0 herë
Mustafa Nano
February 27, 2015 01:13 PM
Ditët e fundit ka pasur një vëmendje të madhe gazetareske mbi disa kryetarë të bashkive të rëndësishme, që i mbajnë postet e tyre prej dy, tre apo edhe katër mandatesh. Kjo ka lidhje, afërmendsh, me zgjedhjet komunale që po afrojnë. Ka dalë tanimë dekreti i Presidentit dhe ato do të mbahen më 21 qershor. Partitë janë duke bërë diskutime të brendshme mbi kandidaturat (në fakt, janë duke bërë pëshpërima, pasi, në vazhdën e traditës sonë politike, janë kryetarët e tyre që do të marrin të gjitha...
Komentuar 0 herë
Roland Lami
February 27, 2015 10:29 AM
Ditët e fundit presioni në rritje nga ana e z. Rama ndaj disa kryebashkiakëve për të dhënë dorëheqje apo për të mos rikandiduar më, është interpretuar si pozitive në shtyp. Kjo e justifikuar me arsyetimin se një pjesë prej tyre, pavarësisht performancës shumë të dobët ose deri diku të pranueshme, kanë siguruar falë mbështetjes së PS mundësinë e rimarrjes së mandatit më shumë se dy herë, duke u shndërruar në “pashallarë”, “bejlerë”, “oligarkë” të njësive...
Komentuar 0 herë
February 26, 2015 03:53 PM
E nderuar znj. Milena Harito, jam një teknik me shumë eksperiencë në fushën televizive dhe më lejoni të them dy-tre fjalë mbi historinë, tashmë qesharake, të dixhitalizimit të TVSH. Më lejoni të ofroj eksperiencën që kam, sepse duke lexuar deklaratat tuaja e kuptoj që kompetenca juaj, të paktën në këtë fushë, nuk duket shumë e kualifikuar. Fillojmë nga fillimi. Një tender me polemika, diskutime të pafundme, afate ndërkombëtare, etj. Po kush është e vërteta, që lidhet ngushtësisht me këtë tender...
Komentuar 1 herë
Armand Shkullaku
February 26, 2015 12:28 PM
Disa raste tepër të rënda të dhunës policore, veçanërisht ai në Korçë, kanë hapur edhe njëherë diskutimin mbi raportin mes qytetarit dhe shtetit, përfaqësuesit të ligjit apo atij të rendit. Ky raport ka qenë vazhdimisht problematik, por kohëve të fundit ai po rrezikon të shndërrohet në armiqësor dhe në vend të respektit për ligjin mund të prodhojë një reagim agresiv ndaj tij. Sepse dhuna dhe arroganca policore po perceptohen tashmë jo si aksident, por si pasojë e një mentaliteti qeverisës që e...
Komentuar 1 herë
Arion Sulo
February 25, 2015 12:10 PM
Katër muaj para zgjedhjeve lokale, pa ndonjë arsye bindëse dhe në braktisje të detyrës, dorëheqja e kryebashkiaku të Pogradecit, Artan Shkëmbi u lexua si një shembull që duhet të ndiqet nga kryetarë të tjerë bashkish socialiste, që Edi Rama ka vendosur të mos i rikandidojë më në 21 qershor. Në rastin e Shkëmbit, skenari dhe vendi i zgjedhur, selia e PS dhe jo Bashkia e Pogradecit, ishin menduar shumë trashë, sepse i tillë duhej të ishte edhe mesazhi tek kryebashkiakët e Vlorës, Gjirokastrës,...
Komentuar 2 herë
Koloreto Cukali
February 24, 2015 10:50 AM
Nëse unë lavdëroj një apo nëse unë e shaj atë, kjo nuk ngre kandar në numrin e atyre që do ta lexojnë. Thjesht, ushqen me kuriozitet një numër njerëzish që duan të dinë, pse ky po “i bie” kësaj apo këtij. Ju e dini edhe pse ndodh kjo: lavdethurrësit kryesisht i bëjnë një qokë dikujt, kritikuesit, kanë një inat që duan të nxjerrin. Në këto kushte, është bërë jo vetëm e pamundur, por dhe e panevojshme të marrësh përsipër kritikën për një vepër letrare, filmike apo dhe një produkt...
Komentuar 0 herë
Mustafa Nano
February 23, 2015 01:02 PM
Në diskutimin mbi projektligjin për shërbimin diplomatik, që u bë në Komisionin Parlamentar, ra në sy që mazhoranca dhe opozita ishin në një mendje kur iu desh të mbanin qëndrim lidhur me idenë inovative të Ministrisë së Jashtme për t’u shkëputur nga praktika e ambasadorëve që “merren hua” nga shoqëria civile e mbi të gjitha, nga elita politike e vendit. Për pikat e tjera të projektligjit pati plot mospajtime mes palëve, ndërsa kur erdhi puna te çështja e emërimit të ambasadorëve, të gjithë u...
Komentuar 1 herë
Gilman Bakalli
February 23, 2015 11:37 AM
Ishulli i Pashkëve në Oqeanin Paqësor është i famshëm për më shumë se 100 statujat e tij prej guri deri në 10 metra të larta, të ashtuquajturatmoai. Zbuluesit e ishullit duhet të jenë përballur me një enigmë të fortë në momentet e para të zbulimit të ishullit në një të diel të Pashkëve të vitit 1772. (prej nga vjen edhe emri i ishullit). Për të ndërtuar statuja të tilla gjigante si ato moai duheshin trungje druri, slita druri për tërheqjen e blloqeve prej guri masiv e të tjera mjete transporti...
Komentuar 1 herë
Uk Lushi
February 22, 2015 07:25 PM
Keqqeverisje. Keqdrejtim. Vjedhje. Korrupsion. Varfëri. Skamje. Ligështim. Dëshpërim. Dorëzim. Këto janë disa nga fjalët që faniten si fantazma mbi ekzistencën tonë në mesin e dekadës së dytë të shekullit XXI kudo jetojmë shqiptarët në Ballkan. Pavarësisht rrezikshmërisë së pranisë së këtyre fjalëve në ligjërimin dhe realitetin e një populli, fjala më e errët dhe me rrezik vdekjeprurës nuk ishte thënë zëshëm ndonjëherë. Por, këto javët e fundit, edhe fjala, të cilën çdo shqiptar dhe shqiptare...
Komentuar 0 herë
Besnik Sinani
February 22, 2015 02:40 PM
Pas vrasjes së tre muslimanëve në Shtetet e Bashkuara nga një i vetëdeklaruar ateist, komentatori i CNN dhe pedagogu në Morehouse College, Marc Lamont Hill ironizoi në Twitter: “po pres që komuniteti ateist të dënojë këtë krim të tmerrshëm në Universitetin e North Carolina, Chapel Hill. A është heshtja e tyre implikuese? Pse e përjashtojmë rolin e ideologjisë sot, kur në raste të tjera shqetësohemi rreth Islamizmit radikal dhe efektit mbi dhunën botërore?” Shumë prej lexuesve shqiptarë të...
Komentuar 6 herë
Artan Fuga
February 21, 2015 02:31 PM
Po përse t’i kthehemi një ngjarjeje të 25 viteve të shkuara ? Sepse ajo duket sikur ka ndodhur dje. Koha reale dhe koha psikologjike nuk janë e njejta gjë. Një ngjarje nga e cila na ndajnë shumë vite në planin e kujtesës subjektive është vetëm një çast reflektimi dhe përjetimesh larg. Por, nuk është kjo arsyeja kryesore. Puna është se ai eksod masiv, prej mijra e dhjetra mijë vetësh që hipnin nëpër anije pasi grumbulloheshin me « një të rënë të bilbilit » në portin e Durrësit, Vlorës, a gjetiu...
Komentuar 10 herë
Fatos Lubonja
February 21, 2015 11:15 AM
Duke lexuar mbi regjimet autoritarë dhe ata totalitarë më ka mbetur në mendje ideja e një sociopsikologu të njohur, sipas të cilit diferenca midis tyre qëndron në atë se regjimi autoritar nuk do t’ia dijë edhe aq nëse njerëzit besojnë vërtet në ato që thotë pushteti, mjafton që këta t’i binden, kurse regjimi totalitar kërkon që njerëzit jo vetëm t’i binden, por edhe t’i besojnë ato që thotë ai; pra kërkon edhe nënshtrimin në mendje dhe në shpirt të njeriut. Kush nuk e...
Komentuar 6 herë
Eduard Zaloshnja
February 20, 2015 07:08 PM
Bahri Boriçi ka arritur diçka që s’e ka arritur asnjeri në çerek shekullin e fundit – ka fituar garën bashkiake në një qytet të madh të Shqipërisë, pa u përkrahur prej njërës nga partitë e mëdha. Ai u zgjodh kryebashkiak i Shkodrës në vitin 1996, duke lënë pas kandidatët e përkrahur nga PD-ja apo PS-ja. Atë e përkrahu grupimi politik “E Djathta e Bashkueme Shkodrane”, i cili fitoi vetëm 4 vende në Këshillin Bashkiak, përkundrejt 11 vendeve që fitoi PD-ja dhe aleatët e...
Komentuar 1 herë
February 20, 2015 11:49 AM
Drejtësia është një emër i dytë për lirinë. – Edmund Burke “Liria është gjëja më sublime që ka krijuar njerëzimi, madje qëndron mbi njerëzimin vetë. Nëse mund të mburret njerëzimi me diçka është se ka krijuar paradigmën e lirisë, por që ai ende nuk e arrin dot. Njerëzimi është nën nivelin e lirisë”, thotë Ismail Kadare në intervistën e tij më të fundit. Një pohim që s’ka të sharë për nga elokuenca, por që, megjithatë, nuk na tingëllon plotësisht i vërtetë. Se jo tërë njerëzimi është nën nivelin...
Komentuar 4 herë
Yanis Varoufakis
February 19, 2015 11:27 AM
Po e shkruaj këtë artikull në kulmin e një negocimi thelbësor me kredidhënësit e vendit tim – negocim, rezultati i të cilit mund të shenjojë një brez, si dhe të shërbejë si pikë kthese për eksperimentin e pambaruar të Europës me bashkimin monetar. Teoricienët e lojërave i analizojnë negociatat sikur ato të ishin lojërat e ndarjes së një keku nga ana e disa lojtarëve egoistë. Duke qenë se kam kaluar një pjesë të gjatë të jetës sime si një kërkues akademik i teorisë së lojërave, opinionistët...
Komentuar 12 herë
Mustafa Nano
February 18, 2015 10:46 AM
Në fundjavën e shkuar isha në Budva dhe me të mbërritur atje zbulova se nuk isha i vetmi që kisha planifikuar ta kaloja të shtunën e të dielën në Mal të Zi. Në parkimin e hotelit, tetë në dhjetë makina ishin me targa shqiptare. Në recepsion më thanë se po, ishte e vërtetë, rreth 80% e klientëve ishin shqiptarë (një nga ditët e fundjavës përkonte me ditën e Shën Valentinit, që ne kemi zënë ta festojmë me bujë). Nuk ishte e fshehtë për mua që Mali i Zi parapëlqehej prej shqiptarëve për qëllime...
Komentuar 11 herë