Data sot është 20-10-2014, ora 06:23
Share |

Opinion

Koloreto Cukali
July 22, 2014 12:35 PM
Pasanikë dhe të marrë Vazhdimisht shoh një njeri që flet me vete me zë të lartë rrugëve të Tiranës. Një, që nuk e kisha parë më parë. Janë dy kategori që shtohen me shpejtësi në kohë krizash, të pasurit brenda natës dhe ata që dalin mendsh. Ky i fundit, bërtiste me të madhe si të ishte duke dhënë një edicion lajmesh. “Çfarë përshypjesh keni për Lazaratin” pyeste veten. Dhe, po vetë përgjigjej. M’u duk një metaforë e qëlluar për gjendjen e Shqipërisë. Dhe për gazetarinë e...
Komentuar 11 herë
Viktor Erofejev
July 22, 2014 10:13 AM
  Putini nuk e ka vrarë dinosaurin kur duhej dhe Kievi ka thirrur “fitore!” shumë shpejt. E nëse ambiciet dhe tendencat ushtarake nuk i marrin parasysh tragjeditë, kjo ndodh sepse me tragjeditë ushqehen   Tani bota e di – dhe do ta mbajë mirë parasysh – që në Ukrainë luftohet. Dhe kjo sepse në kufirin lindor të vendit, lufta shkaktoi një tragjedi të tmerrshme. Në 17 korrik, pikërisht teksa Boeingu malajzian po rrëzohej, rastësisht ndodhte që edhe të isha në një...
Komentuar 0 herë
Uk Lushi
July 21, 2014 06:32 PM
“Të gjithë sa ishim të ulur në karriget e teatrit të Banja Llukës— boshnjakë, kroatë, serbë, maqedonë dhe shqiptarë— brofëm në këmbë dhe filluam të duartrokasim të ngazëllyer. Sikur të kishe qenë me ne, do ta kishe provuar atmosferën e mrekullueshme vetë miku im i dashur. Një sukses i madh i Nënë Terezës!”— po më thoshte ambasadori shqiptar në Bosnjë e Hercegovinë, Flamur Gashi, përmes Viber-it; unë në New York, e, ai në Sarajevë. Ambasadori Gashi, një diplomat yni...
Komentuar 0 herë
Andrea Stefani
July 21, 2014 10:28 AM
Tashmë të gjithë e dinë se ish-kryeministri Sali Berisha është koka e tragjedisë së 21 janarit ku u vranë 4 protestues të pafajshëm. Të gjithë të tjerët të përfshirë në këtë krim kanë zbatuar, edhe pse kundërligjshëm, urdhrat e Berishës, duke iu nënshtruar arrogancës dhe tërbimit të tij autokratik. Por për asnjë çudi, sepse ka vite që ndodh rëndom në Shqipëri, kryefajtori mbetet i pandëshkuar, ndërsa ata që janë thjesht vegla apo arma e krimit të frymëzuar prej tij, detyrohen të japin llogari...
Komentuar 4 herë
Mustafa Nano
July 19, 2014 09:18 PM
Kanë qenë të shumtë ata që kanë besuar se KLD-ja e mëparshme ka qenë frikshmërisht e korruptuar. Nuk di nëse kish ndonjë të vërtetë në ato që thuheshin, por di që ato që thuheshin ishin gjëra që ta hiqnin trurin. Dhe nuk kam gjetur asnjë njeri që të mos ishte në dijeni të këtyre thashethemeve. Madje, kish sa të duash që ishin të sigurt se kjo nuk ishte një punë thashethemesh. Thuhej, për shembull, se çdo emërim bëhej në këmbim të disa dhjetëra mijë eurove, e në ndonjë rast – kur vendi që...
Komentuar 2 herë
Eduard Zaloshnja
July 18, 2014 06:39 PM
Gjatë 6-mujorit të parë të këtij viti, në Thesarin e Shtetit u futën mbi 2 herë më shumë lekë sesa në të njëjtin 6-mujor të para një dekade. Në 2014-ën, të ardhurat e 6-mujorit të parë ishin 175 miliardë lekë, krahasuar me 86 miliardë të 2004-ës. Ky dyfishim i të ardhurave është i kuptueshëm, sepse gjatë kësaj dekade, është rritur ndjeshëm vlera nominale e Produktit të Brendshëm Bruto (PBB). Por sidoqoftë, nuk është i shpjegueshëm vetëm me PBB-në. Sepse rritja 10-vjeçare e vlerës nominale të...
Komentuar 0 herë
Nga e-zani
July 18, 2014 01:45 PM
Ngjarjet e kohëve të fundit në Maqedoni kanë ngjallur reagimet e myslimanëve në gjithë Ballkanin, përfshi të një farë Forumi i të Rinjve Muslimanë në Pejë të Kosovës. Teksa shumica e këtyre reagimeve kanë shprehur indinjatën xhenuine të myslimanëve me politikat e Shkupit si dhe me reagimet e Tiranës dhe Prishtinës, reagime si këto të këtij Forumi, në të kundërt, reflektojnë idiosinkrocinë shqetësuese që dëgjohet nganjëherë në bashkësinë tonë. Të tilla reagime, jo që nuk shprehin...
Komentuar 1 herë
Armin Tirana
July 18, 2014 01:40 PM
Abu Bakr al Baghdadi është shfaqur dhe gjithçka ka ndryshuar. Deri të premten, përpara se al Baghdadi të fliste në xhaminë e Mosulit dhe të ravijëzonte projektin e tij politik me saktësi prej studiuesi, siç është, figura e tij ishte e mbështjellë në mister. Rrëfehej për një të kaluar të errët prej funksionari të xhihadit, më i dalluari në futboll i xhamisë së tij në Samarra, një lidership të arritur pothuajse rastësisht, me fatin që kishte një bahçe, në të cilën korrierët e al Qaedas në Irak...
Komentuar 1 herë
Kim Mehmeti
July 17, 2014 10:27 AM
Në Maqedoni vazhdojnë protestat e rinisë shqiptare. Njësoj siç vazhdojnë orvatjet e partive të këtushme shqiptare që, o t’i vënë nën kontroll protestat, o t’i shpallin tradhtarë të gjithë ata që i përkrahin ato. Dhe përderisa të rinjtë protestojnë, thuajse përnjëherë të gjithë e kuptuan se kanë kaluar 13 vite nga konflikti i 2001 dhe nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit, e cila u desh të realizohej deri në vitin 2004. Pra thuajse të gjithë e ndërmendën se po kaq vite, kryesuesit e BDI...
Komentuar 2 herë
Mustafa Nano
July 15, 2014 10:49 PM
E përjavshmja informative gjermane Der Spiegel, duke iu referuar disa burimeve të veta, bënte me dije se Kancelarja Angela Merkel është duke menduar tërheqjen nga posti i Kancelares e nga jeta politike. Dikush nga të vetët doli për të bërë një përgënjeshtrim, por lajmi i DerSpiegel-it nuk duket nga ata që bien era spekulim. Angela Merkel pra (herën e fundit që e kemi parë ka qenë parmbrëmë, tok me Presidentin federal, Joachim Gauck, që i gëzohej golit të kombëtares gjermane në minutën e...
Komentuar 5 herë
Edvin Prifti
July 15, 2014 05:45 PM
Iniciativa e një reforme të mundshme të arsimit të lartë ka nxitur të gjithë ata të cilët janë pjesë përbërëse e institucioneve akademike të gjithë ata të cilët dëshirojnë më të mirën për arsimin, të gjithë ata të cilët mendojnë dhe dëshirojnë të veprojnë mbi interesat politike dhe personale. Dhe në ketë kontekst janë mëse normale mendimet dhe opinionet të cilat edhe pse mund të jenë diametralisht të kundërta, duhet të pranohen, të shqyrtohen, të analizohen dhe të administrohen me kujdes. Kjo...
Komentuar 4 herë
Flamur Kuçi
July 15, 2014 04:20 PM
Ka disa paralele të çuditshme mes projektit për “Tramin e Tiranës” dhe projektit “Fillimi i Ri” për ringritjen e PD. Paralelja e parë është në rëndësinë që duhet të kishin të dy këto projekte. Duhet pranuar që të dy projektet përbëjnë qartazi interes publik për të gjithë. Fatkeqësisht, me sa duket, ky interes publik mposhtet nga interesi individual i Lulit. Trami është një projekt afatgjatë për qytetin, ndërkohë që interesat e Lulit me Tiranën kanë qenë afatshkurtra....
Komentuar 2 herë
Sali Bytyçi
July 14, 2014 10:59 PM
Lëvizja Vetëvendosje do të duhej t’i mblidhte fuqitë e shëndosha të këtij populli rreth vetes, pra të harxhonte fuqitë e saj duke i mbledhur këto fuqi, për të bërë ndryshimet për mirë në këtë shoqëri, e jo të harxhonte fuqinë e saj duke i sjellë në pushtet bartësit më të mëdhenj të së keqes të kësaj shoqërie, siç janë ish-komunistët jugosllavë dhe variantin më të keq të ish-bashibozukëve të Luftës Në Kosovë është një shtresë e njerëzve idealistë: të atyre që me vite, e disa edhe me dekada...
Komentuar 2 herë
Uk Lushi
July 14, 2014 02:47 PM
Në asnjë libër të profesorëve dhe ekonomistëve më të njohur të planetit nuk kam mundur të gjej përkufizim më të ngjeshur të varfërisë se sa nga një plak nga Malisheva në Republikën e Kosovës dhe nga një grua e ve nga Kruma në Republikën e Shqipërisë. Definicioni i plakut: “Varfërinë e sheh cullak këtu. Shikoje shtëpinë time dhe numëroj vrimat në të. Hajde futu brenda dhe shihi enët e vjetra dhe mobiliet e rrëzbitura. K' qyri rrobat që i kemi veshë. Shiko përreth dhe shih se, përpos...
Komentuar 0 herë
Artan Mullaj
July 14, 2014 02:33 PM
Për sa kohë ndërgjegjja është një arenë ku përplasen dy fuqitë e mëdha të njeriut, që janë arsyeja dhe egoizmi, askush nuk mund të jetë “i drejtë” spontanisht, rastësisht. Ne jemi gjallesa me sens të paqartë drejtësie; kjo është një çështje komplekse, e për pasojë dhe e vështirë, e projektuar herët, qysh në ligjet e krijimit: e tillë ka qenë, është dhe me sa duket do jetë në thelb natyra e njeriut. “Drejtësia” filloi të ngrihet si institucion vetëm kur nevoja për të...
Komentuar 1 herë
Mustafa Nano
July 13, 2014 07:57 PM
Sapo mbarova së lexuari një libër të një mikut tim, italian. Quhet Darwin Pastorin, dhe është gazetar sportiv. Titulli i librit është ‘Adesso, abbracciami Brazile!’. Ngjarjet në të, afërmendsh, nuk kanë të bëjnë me Brazilin e këtyre ditëve. Po, kanë të bëjnë me Brazilin, dhe me futbollin, por jo me spektaklin e Botërorit, sipari i të cilit ulet sonte në mbrëmje vonë, në skenën e Maracana-së. Në këtë libër me nota autobiografike, Pastorin rrëfen mbi një udhëtim që ka bërë në Brazil,...
Komentuar 0 herë
Kim Mehmeti
July 12, 2014 07:01 PM
Qeveritarët maqedonas bënë çmos që protestat e rinisë shqiptare në Maqedoni t’i ngjyrosin me radikalizëm fetar, që ato të duken se nuk kanë asgjë të përbashkët me shqiptarinë. Sado që tingëllon perverse, kjo tendencë u shkonte për shtat edhe partive të këtushme shqiptare, ngaqë vetëm kështu ato mundeshin t’i bindnin diplomatët e huaj, si dhe Tiranën e Prishtinën zyrtare, se nuk kanë mosmarrëveshje me popullin e vet, po me rrymat radikale fetare. Tani, kur e panë se kjo lojë nuk u...
Komentuar 2 herë
Andrea Stefani
July 11, 2014 01:31 PM
Nuk do të vononte dhe do të shfaqej ai konflikt që buron nga paradoksi i dorëzimit prej Sali Berishës të pushtetit, por jo të shtetit të kapur prej tij në tetë vitet kur ushtroi plot zell zejen e autokratit. Dhe meqenëse pushteti i tij ishte tejet i korruptuar, nevoja urdhërore e luftës kundër korrupsionit nuk mund të mos bëjë që konflikti të plasë në një nga bastionet e Berishës në pushtetin e drejtësisë që është Këshilli i Lartë i Drejtësisë (KLD). Ngushëllimi i palëve është i pamundur....
Komentuar 6 herë
Fatos Baxhaku
July 10, 2014 10:28 AM
Besimin ne e kërkojmë, si pa e ditur, gjatë të gjithë jetës tonë. Mbase pikërisht andaj mund të jemi ndër popujt më të pakët në botë që këtë term e përdorim edhe si emër njeriu. Në jetën e përditshme ne ia vemë pak veshin, ndërkohë që e dimë fort mirë se fjala “besim” do të thotë shumë gjëra. Ndër kohë të para besimi për ne ishte vetë feja, qëndrimi ndaj Zotit, mënyra se si ne kishim vendosur të përballeshim me Universin e pashpjegueshëm. Që nga ajo kohë besimi fetar dhe përkatësia...
Komentuar 3 herë
Nga Wall Street Journal
July 9, 2014 03:39 PM
Lindja e Mesme është në flakë. Sipas saj, marshimi i shpejtë i shtetit islamik të Irakut dhe Levantit nga Siria në Irak ka tronditur Uashingtonin dhe Brukselin. Konflikti paleztinezo-izraelit është po ashtu duke u nxehur, derisa Izraeli kërkon çmendurisht tre adoleshentë të rrëmbyer në Bregun Perëndimor. Dhe, fuqitë botërore vazhdojnë të grinden me Iranin për programin e tij bërthamor. Asnjëra nga këto kriza nuk është e lehtë për t'u zgjidhur dhe të tria janë përkeqësuar nga politikat...
Komentuar 4 herë
Andrea Stefani
July 9, 2014 12:09 PM
Në Kampionatin Botëror të Futbollit në Brazil rrjedhojat e globalizmit po shfaqen si triumf i shtetit që sfidon kombin! Kush po luan atje, skuadrat kombëtare apo përfaqësueset e shteteve? Një pyetje që lind vetiu kur shikon se në ekipet rivale kontribuojnë lojtarë të kombësive të ndryshme dhe puna ka arritur deri aty sa dy vëllezër të luajnë në “kombëtare” të ndryshme! E pra, si mund të luajnë me ekipin e një kombi lojtarë që u përkasin kombësive të tjera, që kanë të tjerë himne, që...
Komentuar 13 herë
Uk Lushi
July 9, 2014 01:11 AM
Të premten, më 4 korrik 2014, në rrugët e Shkupit protestuan mijëra qytetarë shqiptarë duke ushtruar dy nga të drejtat themelore të njeriut: të tubimit dhe lirisë së shprehjes së mospajtimit me institucionet shtetërore. Policia dhe forcat e sigurisë së Republikës së Maqedonisë reaguan ashpër me lotsjellës, granata shushatëse, topa uji dhe arrestime pa dallim. Dhjetëra protestues dhe policë përfunduan të lënduar dhe plagosur. Nuk është hera e parë që shqiptarët goditen me dhunë të shfrenuar në...
Komentuar 0 herë
Skënder Minxhozi
July 8, 2014 03:18 PM
Italia priti këtë fundjavë, në portin jugor të Gioa Tauros, anijen daneze Ark Futura, e cila mbante në bordin e saj rreth 570 ton agjentë kimikë të marra nga Siria. Fjala është për stokun e famshëm të armëve kimike të regjimit të Asadit, i cili shkaktoi një furtunë jo të vogël politike e sociale në Shqipëri, në vjeshtën e vitit të shkuar. Përkundër reagimit shqiptar, Jugu i Italisë i ka pritur mjaft qetë tonelatat e ipritit dhe sarinës, të cilat do ta zhvendosen nga anija daneze, në bordin e...
Komentuar 6 herë
Umberto Eco
July 8, 2014 10:11 AM
Një prej problemeve të kohës sonë, që (po të nisesh nga çfarë thotë shtypi) ka obsesionuar nga pak të gjithë, është ai i të ashtuquajturës privaci, apo përkthyer disi trashë, mund t’i themi privatësia. E përkufizuar me shumë përzemërsi, nënkupton që çdokush ka të drejtë të jetojë jetën e vet dhe të bëjë punët e tij, pa lejuar që të tjerët, sidomos agjencitë e lidhura me qendrat e pushtetit, të marrin vesh detajet e tua. Dhe ekzistojnë institucione që synojnë t’u garantojnë të...
Komentuar 17 herë
Alqi Koçiko
July 7, 2014 02:01 PM
Vijat e hequra në hartë nga dy diplomatë, njëri francez e tjetri britanik, këtu e një shekull më parë, janë me pak ndryshime Lindja e Mesme e ditëve tona. Marrëveshja Sajks-Piko e 9 majit 1916, që synonte ruajtjen e ndikimit franko-anglez në rajon pas vakumit që po linte shkërrmoqja e perandorisë osmane, solli në jetë Irakun, Jordaninë, Sirinë, Libanin, Palestinën etj. Ndryshime rregjimesh, grushte shteti, përmbysje të dhunshme ndoqën njëra-tjetrën në çdonjërin nga këto shtete që nga ajo kohë,...
Komentuar 2 herë
Jordan Jorgji
July 7, 2014 11:06 AM
Ish-Republika Jugosllave e Maqedonisë, IRJM-ja, është vënë në qendër të vëmendjes, ditët e fundit, për shkak të protestave të popullsisë shqiptare në disa zona të Shkupit, të cilat shpërthyen për shkak të pakënaqësisë ndaj dhënies së dënimit me burgim të përjetshëm ndaj të akuzuarve të vrasjes së pesëfishtë dy vjet më parë. Autoritetet akuzuan si përgjegjës për vrasjen, disa shtetas të IRJM-së, të cilët janë të kombësisë shqiptare. Ata u cilësuan si terroristë, si edhe pjesëmarrës të...
Komentuar 8 herë
Mustafa Nano
July 5, 2014 05:15 PM
Për burrneshat tona ka kohë që shkruhet. E prapëseprapë, ato përbëjnë një dukuri që ndjell interes e vëmendje. Të huajt që vijnë për të vizituar Shqipërinë, sidomos ata që vijnë për herë të parë, kanë në mendje qysh pa u nisur planin, apo mundësinë, për të zhbiriluar në botën tepër ekzotike të burrneshave. Dukuri tjetër ekzotike, ose thënë ndryshe dukuri e qëmotshme që i ka mbijetuar modernitetit, apo që e sfidon këtë të fundit, është Kanuni. Dhe brenda Kanunit është zakoni i gjakmarrjes. Ka...
Komentuar 1 herë
Christoph Hasselbach
July 2, 2014 04:24 PM
Eufori për Europën nuk ka pasur në Kroaci as para hyrjes në BE, e për më tepër tani ka edhe më pak një vit më pas. Arsyet janë të qarta. Një bum ekonomik, punësimi dhe investimesh jo vetëm nuk ka ndodhur që prej anëtarësimit, por vendi është pjesërisht edhe më keq se më parë. Papunësia sot është në nivelin e vendeve problematike si Greqia dhe Spanja, recesioni zgjat prej pesë vjetësh dhe qeveria nuk po e vë dot nën kontroll deficitin buxhetor. Ndryshe nga pas pranimit të Polonisë dhe...
Komentuar 0 herë
Dritan Hila
July 2, 2014 09:52 AM
Nëse lufta për Bagdadin do të ishte mes dy fraksioneve islame, atëherë kjo është diçka që Lindja e Mesme ka shekuj që e ofron. Por së fundmi amerikanët bënë një investim për të sjellë ndryshim në hapësirën që dikur quhej Gjysëm Hëna pjellore, për shkak të tokave të begata, e sot ofron vetëm shkretëtirë dhe revolta. Mijëra amerikanë dhe aleatë të tyre të vrarë, mijëra miliarda të shpenzuara, për të bërë të mundur një Irak demokratik si shembull në rajon. Ndodhi më e keqja. Nuri Al Maliki,...
Komentuar 12 herë
Afrim Krasniqi
July 1, 2014 11:45 AM
Hose Manuel  Barroso u prit me nderime në Tiranë, mbajti fjalim në parlament, mori dekoratën më të lartë të shtetit shqiptar dhe kudo dha mesazhin: bashkëpunoni për projektin e Shqipërisë në BE. Është mesazhi që çdo delegacion, zyrtar, OJF dhe zë ndërkombëtar i adreson prej vitesh klasës politike në Shqipëri. Dhe jo rastësisht. Në vigjilje të vizitës së tij, për trupin diplomatik, median dhe VIP-ët e imponuar të politikës dhe jetës publike mbërritën tri ftesa me objekt festimin e vendimit...
Komentuar 0 herë
Andrea Stefani
June 30, 2014 08:14 PM
Lulzim Basha, kreu fals i PD-së, mendoi se i bëri një kompliment Berishës në ceremoninë festive të organizuar për marrjen e statusit. Është një rast shumë i mirë për të kujtuar e nderuar ata që dhanë kontribut të çmuar për ardhjen deri këtu, tha Basha, dhe shtoi se: “Kemi njerëz që meritojnë falënderime të veçanta dhe që kanë një domethënie të pashlyeshme në kujtesën dhe historinë e një shoqërie të tërë, siç është ish-kryeministri Sali Berisha”. Servilizmi i Bashës u mbyt nga...
Komentuar 4 herë
Uk Lushi
June 30, 2014 03:14 PM
Zgjedhjet e Përgjithshme të 8 qershorit në Republikën e Kosovës proceduralisht u zhvilluan shkëlqyeshëm. Qytetarët (si ata që votuan si ata që nuk votuan) qëllimshëm prodhuan një rezultat i cili nuk përcakton fitues të pastër. Me deklarimin shatra-patra të vullnetit të tij populli i Kosovës u ka dërguar skalioneve politike vërejtje serioze se nuk janë duke punuar mirë dhe nëse nuk përmirësohen, shumë shpejt dhe pa paralajmërim, mund të hidhen në koshin e të kaluarës dhe turpit politik. Mirëpo...
Komentuar 0 herë
Koloreto Cukali
June 30, 2014 10:57 AM
Pak ditë më parë Shumaker doli nga koma. Sekretësia me të cilën familjarët e kanë ruajtur nga shqetësimi i mediave ka funksionuar më së miri. Në të vërtetë, publikut nuk ka pse t'i interesojë më shumë informacion se kaq: Ai doli nga koma. Po atë ditë, një nga TV-të më mëdha gjermane, ORT i kushtonte një speciale 30 minutëshe. Lajmi ishte një fjali e vetme, “Shumaker doli nga koma” por rrjeti ia doli që të mbushte 30 minuta të plota, dolën edhe kolegë të tij që flisnin se sa të...
Komentuar 3 herë
Mustafa Nano
June 28, 2014 06:58 PM
Lidhur me krimin që u krye pardje në Bllok, ku gjeti vdekjen Artan Santo, ka shumë pikëpyetje. Por ka dy sosh që si zor t’mos i ketë bërë njeri qysh në momentin që është informuar mbi atë që ndodhi: 1. Pse u është dashur ta vrisnin Artan Santon në qendër të Tiranës, madje në qendër të Bllokut? Dhe 2. Si është e mundur që vrasësit kanë bërë “të qetë” 30 km rrugë, deri sa kanë mbërritur në rrethinat e Fushë-Krujës, ku kanë humbur gjurmët? Pyetja e parë ka të bëjë, me siguri, me...
Komentuar 12 herë