Data sot është 26-04-2015, ora 21:12
Share |

Opinion

Dritan Shano
February 7, 2015 11:17 AM
nga Dritan Shano   Sot mbushet muaji nga masakra e Parisit mbi “Charlie Hebdo”, moment që tronditi kontinentin e vjetër. Mes tronditjes që sjell ajo ngjarje sa herë çohet ndërmend, të gjithë ne i kujtojmë pamjet e katër klerikëve tanë që ecnin në mes të Parisit, kapur për krahu me njëri-tjetrin, për të shprehur solidaritetin e tyre me viktimat dhe njëherësh kundërshtinë me aktin terrorist. Të gjithë ne e kujtojmë dhe Kryeministrin tonë mes tyre. Për t’i përcjellë botës...
Komentuar 2 herë
Mustafa Nano
February 6, 2015 01:19 PM
Në parlamentin e djeshëm pati një debat mes palëve lidhur me situatën që është krijuar për shkak të përmbytjeve në jug e në pjesë të tjera të vendit, dhe aty, siç pritet në rrethana të tilla, shkëlqeu Sali Berisha me përroin e vet të ndërgjegjes. Dhe kështu ai u bë sërish, për herë të n-të, një lajm nacional. Mediat televizive e transmetuan live, dhe e ritransmetuan pa pushim gjatë gjithë ditës, ndërsa mediat në versionin print dhe online ia zbardhën të gjitha fjalët që tha, dhe ia publikuan të...
Komentuar 14 herë
Gilman Bakalli
February 6, 2015 12:20 PM
Nga Gilman Bakalli   Zoti di të jetë ironik! Sidomos gjatë katastrofave, ai e tregon natyrën e tij tekanjoze dhe lojcake, me të cilën trondit herë pas here besimin mijëravjeçar të njeriut te Mirësia dhe Drejtësia e Tij. Si për shembull gjatë tërmetit të tmerrshëm të Lisbonës në vitin 1755, gjatë të cilit u regjistruan gati 100 mijë viktima. Ironikisht, forca e verbër e Zotit i rrafshoi thuajse të gjitha kishat e vjetra të qytetit, duke e kursyer lagjen e famshme të prostitutave, Alfama. Si...
Komentuar 2 herë
Mustafa Nano
February 5, 2015 02:44 PM
Ka një poezi të Kavafisit, ku flitet për një udhëtim të dikujt për në Itakë e ku ciklopët, posedoni i egër, kanibalët etj., në ndryshim nga udhëtimi homerik i Uliksit, nuk janë në botën reale, por në trurin e shpirtin e atyre që e kanë marrë këtë rrugë. Ky udhëtim është shumë i gjatë dhe – kështu thotë poeti – është për fat të mirë i tillë, ngaqë i rëndësishëm është vetë udhëtimi, e jo destinacioni, në të cilin do të mbërrihet me hir, me pahir. Mirëpo në Greqinë e sotme gjërat nuk...
Komentuar 4 herë
Eduard Zaloshnja
February 4, 2015 01:29 PM
Në zbatim të një kontrate me Fondacionin Konrad Adenaur, dega Tiranë, dhe me Institutin për Integrimin e Ish të Përndjekurve Politikë në Tiranë, zhvillova një vrojtim statistikor në periudhën 13 – 23 janar 2015, mbi opinionin e shqiptarëve rreth hapjes së dosjeve të Sigurimit të Shtetit dhe, në vecanti, mbi opinionin e shtresave të ndryshme të ish-të përndjekurve politikë. Për këtë, u ndërtua një pyetësor me 15 pyetje, i cili u administrua me telefonata fikse dhe celulare. Gjithsej u...
Komentuar 0 herë
Artur Zheji
February 4, 2015 01:06 PM
Refuzimi zyrtar i Hirësisë së tij, kreut të Kishës Ortodokse Shqiptare, për të vijuar më tej negociatat drejt rrugës presidenciale në Republikën Greke, uroj dhe shpresoj të mos jetë përfundimtar. Sepse kjo do të ishte një zgjidhje ideale, për një ngërç shumëvjecar për Kishën Shqiptare. Për të kuptuar se sa i rëndësishëm ka qënë dhe është në të vërtetë roli i Hirësisë së tij, për fqinjin tonë të rëndësishëm jugor, u kuptua dhe u zbardh nga oferta më e fundit e kabinetit të Kryeministrit Tsipras...
Komentuar 4 herë
Albatros Rexhaj
February 4, 2015 08:36 AM
"Mos i hidh margaritarët para derrave, sepse derrat i marrin për guralecë dhe më pas i shkelin." Sa herë që zhgënjehem, më kujtohen këto fjalë të thëna para dy mijë vjetësh dhe habitem, si përkundër zhvillimit dhe shumëçka tjetër, sa pak ka ndryshuar natyra njerëzore. Sado që kemi dëshirë të shtiremi dhe të mburremi me arritjet tona, në thelb, jemi të njëjtë me paraardhësit tanë. Vazhdojmë të jemi të dhënë pas formës, të dehur pas shkëlqimit të çastit, të frustruar me gjithçka që nuk...
Komentuar 0 herë
Fatos Lubonja
February 3, 2015 04:56 PM
Në një gjykim bashkohen të gjithë shqiptarët kur komentojnë Syrizan (përtej asaj nëse kjo parti është zgjidhja e duhur: se grekët, nëpërmjet saj, i dhanë një ndëshkim kastës greke si dhe sistemit klientelar, të korrupsionit e të konfliktit të interesit që ajo ka ngritur. Ndërkaq, kur bie fjala për mundësinë që kjo të ndodhë në Shqipëri, bashkohen në një klimë nënshtrimi fatalist ndaj gjendjes në të cilën ndodhemi. Kur hapet biseda, ata i bien shkurt duke të thënë se ajo që ndodhi atje nuk mund...
Komentuar 1 herë
Artan Mullaj
February 3, 2015 11:42 AM
Ka dy vathë të ndryshkur në veshin e majtë, asnjë në të djathtin dhe disa vrima të shpuara. Sy të zinj depërtues, të futur thellë në zgavra; dhëmbë të palarë, dhëmballë të prishura. Kur buzëqesh, në fytyrë i lexohet mungesa e qartë e kujdesit, por jo e mprehtësisë … Është një fëmijë i lexueshëm, faqe e një libri historie të vrazhdë, por me një siguri mbërthyese në vetvete, për shkak të kthjelltësisë që ka. E kam përballë ndërsa jam ulur në njërin nga lokalet bri shëtitores së Liqenit të...
Komentuar 2 herë
Arjan Vasjari
February 2, 2015 02:15 PM
1-Gianpaolo Ganzer ka qenë një gjeneral italian. Në vitin 2010 është dënuar, veç të tjerash, për përfshirje në trafikim lëndësh narkotike. 2-Sunday Times, më 2010 do botonte lajmin se, në trafikun e drogës në Afganistan janë përfshirë ushtarakë anglezë që kanë shfrytëzuar aeroportin e Brize Norton në Oxfordshire. 3-Sean Maloney, këshilltar i Shefit të Shtabit të ushtrisë kanadeze, do deklaronte më 2011 se ushtarakë perëndimorë janë përfshirë në trafikun e heroinës në Afganistan. 4-Më 2013, në...
Komentuar 0 herë
Ilir Yzeiri
February 2, 2015 10:52 AM
Në një video të përgatitur nga “Universciencetv” dhe publikuar në Le Monde, filozofi i njohur francez i ditëve tona, Michel Serres e rilexon legjendën e Shenjtit Deni në një mënyrë tjetër. Sipas legjendës, aty nga shekulli II pas Krishtit, shenjti në fjalë bënte pjesë në një sekt të vogël kristianësh, të cilët të përndjekur nga policia e atëhershme, mblidheshin në vende sekrete. Por një ditë zbulohen dhe kur policët hyjnë brenda i gjejnë në çastin që ata po zgjidhnin ipeshkvin Denis...
Komentuar 3 herë
Eduard Zaloshnja
February 1, 2015 09:57 PM
Si Sali Berisha, edhe dhëndri i tij, i cili është anëtar i kryesisë së PD-së, e kanë me pashë mundësinë për t’i dhënë këshilla privatisht Lulzim Bashës. Por, në lidhje me një rikandidim të tij për bashkinë e Tiranës, ata zgjodhën t’ia bëjnë këshillat publike – njëri pas tjerit, brenda dy ditëve, ata i sugjeruan Bashës në transmetim të drejtëpërdrejtë televiziv që të rikandidojë për postin e kryebashkiakut. E ardhur nga Sali Berisha dhe dhëndërri i tij, kjo këshillë...
Komentuar 4 herë
Ben Andoni
February 1, 2015 11:52 AM
Nga: BEN ANDONI * Ka të ngjarë, ndaj na duhet realisht të shqetësohemi, se edhe çështja e Komanit mund të mbyllet si Durrësi. Edhe pse butaforia e kësaj tollovie për “Kulturën e Komanit” në Dalmacie nuk i ngjan asfare asaj të fshirjes së seksionit antik artizan të Durrësit. Ndërsa për këtë të fundit u hesht, u zgjatën procedurat, kinse u ngatërrua, ekipe nga ministria shkonin dhe hulumtonin në strukturën zejtare antike, gjoja kundërshtonin, në fund ndërtimi mbi të u krye, duke prishur një nga...
Komentuar 0 herë
Besnik Mustafaj
February 1, 2015 01:22 AM
Në vitin 2008, një grup deputetësh të Partisë Socialiste, atëherë në opozitë, sollën në Parlament një projektligj për hapjen e dosjeve të Sigurimit dhe njëherësh kryerjen e lustracionit. Në mos gaboj, shqyrtimi i këtij projektligji në seancë plenare u pengua asokohe nga Gjykata Kushtetuese. Socialistët, tashmë në pushtet, i janë kthyer përsëri kësaj çështjeje, me ndryshimin se kësaj here me ligjin e përgatitur “sipas modelit gjerman” parashikojnë vetëm hapjen e dosjeve sipas disa kritereve të...
Komentuar 4 herë
January 31, 2015 12:47 PM
ENIS SULSTAROVA Situata socio-politike në Kosovë ka qenë gjithnjë me potencial shpërthyes. Është një vend i varfër, me papunësi të lartë, thuajse gjysma e popullit, por edhe me një klasë politike nga më të korruptuarat në Ballkan, e cila është pasuruar me një shpejtësi marramendëse me rrëmbimin e pasurive publike të vendit. Kësaj situate të brendshme i shtohet izolimi i jashtëm dhe izolimet e shumta brenda vendit. Kosova është kthyer në vendin e barrikadave të enklavave dhe në vend që pas...
Komentuar 0 herë
Christoph Hasselbach
January 30, 2015 05:00 PM
Zgjedhja e Aleksis Tsipras në Greqi është për shumë qeveri evropiane një aksident dhe madje mjaft i rëndë. Në zgjedhjet e kaluara, në vitin 2012, kur hyri Syriza, udhëheqës evropianë me orientime politike të ndryshme, si kancelarja kristiandemokrate gjermane Angela Merkel, presidenti francez socialist François Hollande dhe ish-kryeministri italian i pa parti Mario Monti patën paralajmëruar nga Syriza. Si Hollande ashtu edhe Monti qenë revoltuar me politikën evropiane të konsolidimit, që e...
Komentuar 0 herë
Ndriçim Kulla
January 30, 2015 11:59 AM
Është e kuptueshme që në planet e para të ekraneve televizive të dalin deputetë,  vendimmarrës dhe politikanë, si përfaqësues të drejtpërdrejtë të popullit, të mandatuar nga elektorati por edhe nga anëtarët e partive për të mbajtur në linja të qarta interesat themelore të dy krahëve të spektrit. Gjatë këtyre dy dhjetëvjeçarëve e gjysmë që kultivohet pluralizmi partiak, kemi parë një ripërtëritje të pandërprerë të trupës sonë legjislative në Kuvend aq sa ky ndërrim kaq i dendur i...
Komentuar 1 herë
Anton Marku*
January 29, 2015 11:45 AM
Propozimet e demagogëve politikë tingëllojnë si muzikë e ëmbël në veshët e njerzve të thjeshtë, por si një sirenë alarmi në veshët e ekonomistëve seriozë. Me propozime të tilla, SYRIZA greke, deri dje në opozitë, arriti të vijë në pushtet. Me propozime të tilla, PD-ja ("SYRIZA" shqiptare) synon të rivijë në pushtet per here te trete... Cituar pothuaj fjalë për fjalë nga Balkanweb, Nënkryetari i PD-së Edmond Spaho, deklaroi dje që, nëse Edi Rama nuk ul taksën e karburanteve dhe TVSH-në...
Komentuar 5 herë
Mustafa Nano
January 29, 2015 11:21 AM
Nisma e Ministrisë së Shëndetësisë për të rimarrë në provim mjekët ka qenë një gjë e padëgjuar këtyre anëve. Për sa më takon mua si qytetar e si gazetar, fillimisht mendova se një gjë e tillë duhet të jetë praktikë e njohur në vende të ndryshme të botës, por pas një gjurmimi në web, nuk munda të gjej ndonjë praktikë të ngjashme. Tritan Kalo, mjeku infeksionist i QSUT-së, linte të kuptohej – në një ndërhyrje pasionante që ka bërë para tri ditësh në Komisionin parlamentar për...
Komentuar 5 herë
Ben Andoni
January 28, 2015 11:19 PM
Ndodh në fare pak raste, kur imazhi i kryeministrit Rama, nuk shfaqet në ndonjërin prej edicioneve të lajmeve. Në fakt, ka fare edhe më pak raste, kur imazhi i kryeministrit Rama nuk shfaqet në më pak se dy herë në edicione lajmesh. Njësoj si Berisha, paraardhësi i tij, ai është në konferenca, ai është në vizita, ai është kudo, në kuadrin e një dite 24-orëshe. Duket sikur e vetmja punë e tij është të dalë në ekranin e vogël. Dhe më shumë akoma, ai është prezent sistematikisht në rrjetet sociale...
Komentuar 0 herë
Koloreto Cukali
January 28, 2015 04:56 PM
Izolimi vdes Ka ikur dhe njëri nga Djemtë e Detit, Gent Demaliaj. Nuk është thjesht ikja e një njeriu që më pikëllon. Është ikja thuajse në heshtje e çdo gjëje që ka qenë e shtrenjtë për ne dikur, në një shoqëri të sëmurë e në një komb të tallavaizuar. Bashkë me Demaliajn ikën një pjesë e viteve ’90, vite kur ne mund të ishim ngjitur pak më lart si komb, por nuk mundëm. Më kujtohet energjia pozitive e atyre viteve, artistë që luftonin për të qenë artistë derisa vizioni tribal i shtetit i...
Komentuar 0 herë
Agron Gjekmarkaj
January 28, 2015 02:13 PM
As historia e as legjendat nuk lindin kurrë rastësisht. E pamundur do të ishte që ato të bashkohen rreth një subjekti, nëse ai nuk do të ishte i denjë për to. Tek familja Gjomarkaj, ku mbaron historia fillon legjenda, e sapo mjegulla e kësaj të fundit davaritet, shfaqet fakti, personazhi dhe bëma. Duhet të kesh këllqe të forta të matesh, t'i ndikosh, të bëhesh subjekt i tyre, t'i dominosh apo edhe t'i tejkalosh pertej pritshmerive sepse ato, nëse nuk të gjykojnë të denjë për to, të...
Komentuar 3 herë
Mustafa Nano
January 28, 2015 12:25 AM
Të nesërmen e fitores në zgjedhje, nga membranat e altoparlantëve në një shesh të Athinës, ku ishin mbledhur shumë grekë për të festuar këtë ngjarje, u dëgjua të këndohej “Bella Ciao”, një këngë italiane që është krijuar në vitet e fundit të Luftës II Botërore. Në shesh ishin të shumtë ata që iu bashkuan zërit që dilte nga altoparlanti, e që ia bënin “una mattina mi son svegliato / e ho trovato l’invasor” … (Kur gjumi më doli në të gdhirë / vendi kish rënë nën pushtuesin” ….). Siç shihet,...
Komentuar 0 herë
Fatos Lubonja
January 27, 2015 02:34 PM
Këto janë tri fjalët me të cilat, sipas meje, përmblidhet komenti i parë që mund t’i bëhet fitores së radikalëve të majtë në Greqi të udhëhequr nga Alexis Tsipras. Duke qenë se Greqia nuk mund të konsiderohet vetëm Greqi, por edhe Europë, bashkësi europiane, projekt europian, këto tri fjalë shkojnë për të dy frontet, atë të brendshëm kombëtar dhe atë të jashtëm. Në frontin e brendshëm fitorja e Syrizës është një ndëshkim për sistemin bipolar/ bipartiak të korruptuar që ka sunduar Greqinë (por...
Komentuar 4 herë
Alqi Koçiko
January 27, 2015 10:33 AM
Të paktën prej tre vitesh, kur emri i Aleksis Ciprasit filloi të kalojë kufijtë e lajmeve lokale greke, ka nisur të qarkullojë edhe këtej kufirit njëfarë dëshire apo meraku ndër njerëz të interesuar për zhvillimet politike rajonale e evropiane: Ja, për një të tillë ka nevojë politika shqiptare, që t’u vërë fshesën partive të vjetra që na e kanë sjellë në majë të hundës, që kanë marrë popullin në qafë etj. Padyshim, rreth së njëjtës kohë iu vu atij edhe etiketa politike si lider i partisë...
Komentuar 0 herë
Eduard Zaloshnja
January 26, 2015 09:00 PM
Në qoftë se do të zhvilloheshin sot zgjedhjet për kryebashkiakët e njësive të reja vendore, 55% e pjesmarrësve në votim do t’ia jepnin votën kandidatëve të mazhorancës. Ky është rezultati që parashikon një model statistikor që ndërtova me të dhënat e një sondazhi telefonik që zhvillova këto ditë me 1200 të anketuar nga i gjithë vendi. Marzhi i gabimit statitistikor të parashikimit është +/-3.1%. Në zgjedhjet e qershorit 2013, partitë e mazhorancës aktuale (duke përfshirë edhe PDIU-në në...
Komentuar 1 herë
Spiros Moskovou
January 26, 2015 04:07 PM
Ne as nuk do të provokojmë prishjen me partnerët tanë dhe as nuk do ta vazhdojmë nënshtrimin pa kushte". Me këto fjalë u përpoq ta përmblidhte politikën e tij pak para mesnate, triumfuesi i padiskutueshëm i zgjedhjeve të parakohshme në Greqi, Alexis Tsipras. Aleanca e tij Syriza, para pak vitesh një grupim politik jo me shumë rëndësi, u ngjit në shkallën e një partie popullore përmes votës protestuese të të pakënaqurve. Udhëheqësi i ri popullor e karizmatik, Tsipras nuk e njeh përgjegjësinë...
Komentuar 0 herë
Fatos Baxhaku
January 26, 2015 11:19 AM
Është thënë e stërthënë: çdo gjë është politikë! Mirëpo, vetë ne jemi të vetëdijshëm se jeta ka një mijë e një anë të tjera që nuk janë politikë, ose që me të kanë fare pak të bëjnë. Sikur t’i besonim Shqipërisë që na paraqet çdo ditë, e madje edhe çdo natë, ekrani i vogël i TV, atëherë do të besonim se kemi një Shqipëri të ngujuar diku brenda unazës së Tiranës, ku luhet një telenovelë me fare pak aktorë, ku gjuha shqipe është zëvendësuar me një lloj dialekti që mund ta quajmë fare mirë “...
Komentuar 0 herë
Pëllumb Kulla
January 25, 2015 08:03 PM
E kam shkruar në prag të shekullit të ri, kur tashmë kapitulli i diktaturës enveriane kish dhjetë vjet që ish mbyllur. Librin e pata të vështirë sepse heroi që kam përshkruar në faqet e tij, jo më larg se para një viti, ishte në mes nesh i gjallë, i shëndetshëm e i këndshëm si përherë. Janë më të kollajtë librat për njerëz të vdekur para njëmijë apo pesëqind vjetësh. Janë më të lehtë flakërimet e penës për bëma e thënie, për të cilat nuk gjenden dëshmitarë që t’i hedhin poshtë. Por...
Komentuar 0 herë
Mustafa Nano
January 25, 2015 12:51 PM
Besimtarët e krishterë e myslimanë, që të gjithë, janë të bindur që Zoti ekziston e që ai është një i vetëm, i plotfuqishëm, krijuesi i tokës dhe i qiejve, krijuesi dhe i njeriut; janë të bindur më tej që Zoti u ka dhënë audiencë private fare pak njerëzve, mes të cilëve edhe Jezu Krishtit e Muhametit, ka folur gjatë e shtruar me këta të fundit, më saktë u ka dhënë porosi apo urdhërime, u ka dhënë dhe misionin që këto porosi apo urdhërime t’i shpalleshin njerëzimit si fjalë e Zotit, dhe mbi këtë...
Komentuar 6 herë
Eduard Zaloshnja
January 24, 2015 08:36 PM
Shprehjet “Në çdo tre shqiptarë ka një spiun të Sigurimit” dhe “Kujdes, se edhe muret kanë veshë” m’i thonte pothuaj çdo ditë im atë, deri sa vdiq. Dhe kishte arsye të fortë për të m’i thënë ato fjalë – kishte vuajtur në burgun famëkeq të Burrelit falë një spiunimi dhe, më pas, të një përgjimi nga famëkeqi Sigurim i Shtetit. M’u kujtuan këto shprehje kur fillova të kryej një sondazh për Ministrinë e Kulturës, e cila sot promovoi fillimin e punës...
Komentuar 7 herë
Skënder Minxhozi
January 24, 2015 11:37 AM
Lulzim Basha e mori kthesën. Duke zgjedhur të flasë nga Brukseli (aty ku politikanët shqiptarë janë tradicionalisht më pak delirantë dhe kokëfortë), ai pranoi atë që prej muajsh vazhdonte ta mohonte me këmbëngulje: pjesëmarrjen në zgjedhjet lokale të 21 qershorit. Përkundër obstruksionit njëvjeçar ndaj reformës administrative-territoriale, përkundër kërcënimeve të të gjitha formave për sabotim të saj përmes referendumeve të sforcuara, përkundër paralajmërimeve për mospjesëmarrje në votime, dje...
Komentuar 1 herë
Isuf Kalo
January 23, 2015 12:26 PM
E keni dëgjuar shprehjen “të jam bërë teslim”? Unë e kam dëgjuar së pari në fëmijëri nga nëna ime e ndjerë. Ajo e përdorte kur donte të më siguronte për përkushtimin absolut të saj në shërbim të më të mirës sime. “Teslimi” si akt abnegacioni i heqjes dorë nga vetja për ta vënë atë vullnetarisht në shërbim të njerëzve ose kauzës që adhuron, përbën pa dyshim një akt sublim prekës. Prandaj nënat janë të pakonkurrueshme në dashurinë që ofrojnë. Teslimi si obligim etik...
Komentuar 0 herë
January 23, 2015 12:03 PM
ANILA KILA Zgjedhjet e reja në Greqi e lanë edhe njëherë pezull miratimin e ligjit për nënshtetësinë e fëmijëve të emigrantëve. Paraqitja e projektligjit në Parlament muajin e kaluar ishte pritur nga të gjithë si një lajm i mirë dhe ishte i tillë, pasi është e drejta e këtyre fëmijëve të jetojnë të ligjshëm në vendin ku kanë lindur dhe janë rritur dhe të kenë të drejta të barabarta me të gjithë qytetarët e tjerë të këtij vendi, si p.sh. të kenë të drejtën e punësimit në institucionet publike,...
Komentuar 0 herë