Data sot është 30-07-2015, ora 12:04
Share |

Opinion

Atena Bishka
June 20, 2015 05:10 PM
Klara Wieck Schumann, Gruaja në Karrierë e Shekullit të 19-të "Të jesh grua është tmerrësisht punë e zorshme, meqë kjo kryesisht do të thotë të merresh me burra". Joseph Conrad Duke dashur të rikthehem pak më vonë te përsiatjet e nyjëtuara prej lartësisë së shekullit të 21-të, dua tani të zbres dy shekuj më poshtë për të sjellë në vemendje rastin e një gruaje me karrierë të spikatur artistike. E kam fjalën për Klara Wieck Schumann. Kjo pianiste e shquar e erës romantike të shekullit të 19-të,...
Komentuar 1 herë
Armand Shkullaku
June 20, 2015 09:27 AM
Mazhoranca nuk e fshehu as në mbylljen e fushatës elektorale shqetësimin e saj themelor për frikën e një mospjesëmarrje në zgjedhjet e së dielës të një pjese të votuesve që i dhanë asaj fitoren dy vjet më parë. Nëse jo nga një votë proteste, rreziku mund të vijë nga indiferentizmi i votuesve të dikurshëm të së majtës, që sot, pas dy vitesh qeverisje, nuk shohin ndonjë përmirësim të jetës së tyre, përkundrazi. Dy vjet sigurisht që janë pak që një pakënaqësi të shndërrohet në votë zhgënjimi apo...
Komentuar 1 herë
Atena Bishka
June 19, 2015 10:58 PM
50% - 50% apo Mundësi të Barabarta? "Të privuar nga puna kuptimplote, burrat dhe gratë humbasin arsyen e ekzistencës; dalin mendsh krejt". -  Fjodor Dostojevski Në fillim të prillit, në prag zgjedhjesh lokale, mediat njoftuan se Kuvendi i Shqipërisë miratoi kërkesën e Aleancës së Grave Deputete për të rritur përfaqësimin femëror (shih këtu). Synimi i deputeteve pavarësisht përkatësisë politike (mirëkuptuar nga djemtë e parlamentit dhe bekuar nga shefat europianë) është përfaqësimi barabar...
Komentuar 1 herë
Pertef Kurti
June 19, 2015 08:55 PM
Lavdi e pasosur zgjedhjeve që na mbajnë gjalle shpirtin e na largojnë vëmendjen nga 1001 halle të përditshme! (halle me 2 l!) Rrofshin komisionet zgjedhore komunale rajonale katundare, malësore e qytetare e mbi të gjitha ato partiake! Rroftë KryeKomisioni KryeQendror i Zgjedhjeve me në krye Kryetaren e saj të radhës syshqiponjë! Rrofshin numuronjësit e votave përfshirë shumëzuesit dhe zhdukësit e votave që na mbrojnë pastërtinë e votës tradicionale të Lokeve e të Xhixhove, të Mixhave, Dajave e...
Komentuar 0 herë
Mustafa Nano
June 19, 2015 01:10 PM
Po duket se ndërhyrja sqaruese e Qazim Sejdinit, shoqëruar dhe me ndërhyrjen kryeministrore të tipit ultima ratio, e kanë mbyllur debatin që nisi pas publikimit të bisedës së përgjuar mes Sejdinit vetë e gazetarëve, në të cilën i bëhej një sintezë e shkëlqyer marrëdhënieve që ka mass-media me politikën, gazetarët me politikanët, financuesit e mediave me pushtetin apo gazetarët me profesionin e tyre. (Dhe duhet thënë se në këtë histori, gjëja më e pashijshme ka qenë një deklaratë e Unionit të...
Komentuar 7 herë
Eduard Zaloshnja
June 19, 2015 01:03 PM
Në fletën e votimit për kryebashkiak të Tiranës, emri Gjergj Bojaxhi është renditur (me short) i pari. Dhe unë në atë fletë, do ta jap votën pikërisht për Numrin 1, Gjergj Bojaxhi. E di që vota është e fshehtë, por ligji shqiptar dhe tradita euroatlantike nuk është kundër shpalljes publike të votës. Dhe meqë po e shpall publikisht votën, më duhet të jap edhe arsyen për të. Unë e di që për Bojaxhiun nuk do të votojnë mjaftueshëm tiranas sa ai të zgjidhet kryebashkiak, por sidoqoftë do t’ia...
Komentuar 9 herë
Alfred Lela
June 19, 2015 09:05 AM
A e keni dëgjuar një bisedë të Qazim Sejdinit, kryetar prej dy mandatesh i bashkisë së Elbasanit, aktualisht në kërkim të të tretit? Po kuvendon me gazetarë lokalë të cilët i kërcënon ‘me lezet’. Nëse jo, ndoshta keni lexuar novelën Vjeshta e Xheladin beut të Mitrush Kutelit. Secila do ju jepte një atmosferë të tjetrës. E folmja krahinore, përzier me mujsharinë e pushtetit, përzier më tej me një ngathtësi, në të shprehur e veprim, të viteve të shtyra, portretizojnë një qeveritar...
Komentuar 0 herë
Mero Baze
June 18, 2015 08:29 PM
Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, u bëri thirrje mbështetësve të tij të 23 Qershorit, të mos jenë indiferentë ndaj zgjedhjeve të 21 Qershorit, edhe pse shumë prej pritshmërive së tyre nuk janë bërë realitet. Në një fjalim, që u fokusua tek një reflektim i thellë mbi atë çfarë njerëzit mund t’i ketë mërzitur pas 23 Qershorit 2013, Edi Rama pranoi se qeveria është ende larg pritshmërisë për punësimin, luftës kundër varfërisë, shtetit ligjor etj. Ai pranoi se qeveria e tij është fokusuar...
Komentuar 1 herë
June 18, 2015 02:11 PM
Ore, ju si gazetarë pse nuk i pyesni këta ambasadorët që të nxjerrin emra e mbiemra të kandidatëve që akuzojnë si të inkriminuar? Ta thonë mor vlla, filani dhe filani”. Disa lexues të DITA-s bënin këtë pyetje pak ditë më parë, teksa çështja e kandidatëve të dyshuar me të kaluar kriminale në këto zgjedhje lokale, vërtitej sa tek një sallë konferencash, tek tjetra. Në fakt, pyetje të kësaj natyre ambasadorëve të rëndësishëm në Tiranë u janë bërë, dhe këtu e kam fjalën për përfaqësuesin e SHBA-së...
Komentuar 1 herë
Gjergj Erebara
June 18, 2015 12:04 AM
Kryeministri Edi Rama u tall sot me disa kandidatë të opozitës për CV-të që ata vetë kanë publikuar, duke argumentuar se njëri prej tyre shënon si aftësi përdorimin e Internet Explorer ndërsa një tjetër ka marrë diplomë te Universiteti Kristal. Kjo është një rrëfejë thellësisht e njëanshme e situatës. Rama bën mirë të shohë edhe CV-të e kandidatëve të vet në mënyrë që panorama që i jepet opinionit publik mbi kandidatët/deputetët apo ministrat të jetë e plotë. Nga ta nisim? Për shembull mund të...
Komentuar 0 herë
Mero Baze
June 17, 2015 07:44 PM
Nëse i hedh një sy spotit të fundit elektoral të Lulzim Bashës, lexohet një qasje e re e tij ndaj kundërshtarit politik, Edi Ramës. I gjithë spoti, i ngjan një ankese publike, ku lideri i opozitës ndihet keq që PD-ja është vetëm dhe i ka të gjithë kundër. Në thelb ai duket sikur i thotë Edi Ramës “nuk kam gjë me ty, por me LSI-në, me Shpëtim Idrizin, me Bamir Topin, me demokristianët” etj. PD-ja e tij e re, e cila nuk po ia del dot të formojë identitet, po e bazon të ardhmen e saj, mbi ankesat...
Komentuar 2 herë
Eduard Zaloshnja
June 16, 2015 09:56 PM
Në të tria sondazhet rreth zgjedhjeve të 21 qershorit që ka publikuar IPR-Marketing (kompania italiane që parashikoi me sukses rezultatet e zgjedhjeve në 2009-ën dhe 2013-ën), të befason fakti që 10%-13% e tiranasve janë gati të votojnë për Gjergj Bojaxhiun, pavarsisht se vetëm 1% besojnë se ai do të jetë kryebashkiaku i ardhshëm i Tiranës. Pra, rreth 40 mijë votues shprehen se do votojnë për të, jo se besojnë se do të dalë i pari në garën për Tiranën. Meqënëse na ndajnë vetëm pak ditë nga 21...
Komentuar 5 herë
Andrea Stefani
June 16, 2015 03:25 PM
Nuk është gjë e rrallë në politikë përdorimi i një parimi si armë, si mjet sulmi kundër rivalit që nuk ka respektuar parimin, por jo për të mbrojtur vetë parimin. Parimi bëhet kështu gjethe fiku e një qëllimi politik që nuk ka të bëjë fare me parimin vetë. Një kamuflazh të tillë na duket po përdor edhe deputeti Ben Blushi që kohët e fundit shfaqet tepër i shqetësuar për mungesën e demokracisë në PS. Por sa i vërtetë është ky shqetësim? Apo mos vallë nën maskën e shqetësimit për demokracinë...
Komentuar 1 herë
Mustafa Nano
June 16, 2015 11:19 AM
Një nënë hyn në sherr me të birin dhe vjen një moment, në të cilin hahen fizikisht, duke dëmtuar njëri-tjetrin. Një syresh bën një padi, dhe kështu çështja i nënshtrohet vlerësimit në një proces penal. Prokurorët hartojnë një dosje, dhe dosja përfundon në duart e një gjyqtareje. Palët përgatiten për të shkuar në seancë gjyqësore dhe zgjedhin avokatët e tyre, mirëpo në pritje të procesit edhe ftillohen mbi faktin që ishin duke spektakolarizuar kot më kot një konflikt familjar, gjë që do dëmtonte...
Komentuar 0 herë
Ardian Vehbiu
June 15, 2015 11:50 PM
Shkruan Borges-i për një personazh të vetin, dramaturgun Jaromir Hladik: “si çdo shkrimtar, të tjerëve ua maste virtytet në bazë të çfarë kishin arritur; teksa kërkonte që të tjerët t’ia masnin atij në bazë të çfarë kish ndërmend të bënte” (“Como todo escritor, medía los virtudes de los otros por lo ejecutado por ellos y pedía que los otros lo midieron por lo que vislumbraba o planeaba,” El Milagro secreto). Të matesh me hijen e mëngjesit, thotë shqipja, që këtë herë tregohet më cinike....
Komentuar 5 herë
June 15, 2015 05:37 PM
Për vitin 2015, në buxhetin e shtetit është parashikuar një deficit prej 58 miliardë lekësh (rreth 415 milionë euro), i cili do të mbulohet me borxh të ri publik (të brendshëm e të huaj). Por ky borxh i ri nuk mjafton për të mbuluar interesat e borxhit të vjetër (49 miliardë lekë), shlyerjen e parashikuar të detyrimeve të vjetra ndaj kompanive (20 miliardë lekë) dhe deficitin e fondit të pensioneve (46 miliardë lekë). Deficiti i fondit të pensioneve përbën një detyrim të bartur të shtetit ndaj...
Komentuar 0 herë
Mark Marku
June 15, 2015 04:10 PM
Kam qenë në mëdyshje gjithë këto ditë fushate nëse do të paraqitesha apo jo më 21 qershor në qendrën e votimit. Për kë të votosh? Për kandidatin e PS­së Erion Veliaj, një politikan ngulmues, i zellshëm, madje do të thosha edhe simpatik, po të mos ia kishim dëgjuar aq gjatë fjalimet e tij propagandistike të huazuara prej sekteve fetare? Po ai gjatë gjithë kësaj fushate s’pushon së përsërituri 20 herë në ditë para qytetarëve se sa e do kryetarin e vet Edi Rama, a thua se dashuria e tij...
Komentuar 4 herë
Stephen M. Walt
June 15, 2015 10:37 AM
Është koha të peshojmë një mundësi shqetësuese: Çfarë duhet të bëjmë nëse Shteti Islamik fiton?   Me “fitore”, nuk nënkuptojë përhapjen e flaktë e të tërbuar në gjithë botën myslimane, por në krijimin e një kalifati nga Bagdadi deri te Rabati dhe ndoshta përtej. Kjo është ajo çfarë liderët e saj po thonë se do të bëjnë, por ambiciet revolucionare nuk janë një realitet, dhe kjo mundësi është e sforcuar. Përkundrazi, fitorja e Shtetit Islamik do të thotë se grupi që tashmë ka...
Komentuar 0 herë
Eduard Zaloshnja
June 14, 2015 04:03 PM
Qysh kur PPSH-ja pushoi së ekzistuari zyrtarisht (realisht ka vazhduar të ekzistojë tek PS-ja, PD-ja, etj.), pjesmarrja në zgjedhje ra poshtë 99.99-përqindëshit të gjysëm-shekullit të diktaturës. Pjesëmarrja më e lartë u arrit në marsin e vitit 1992 (1.95 milion pjesëmarrës) dhe në qershorin e vitit 2013 (1.75 milion pjesëmarrës), vite kur u shënuan rezultate historike. Në vitin 1992, erdhi në pushtet nëpërmjet zgjedhjesh e para parti opozitare në 70 vjet. Ndërsa në vitin 2013, u krye...
Komentuar 2 herë
Mustafa Nano
June 14, 2015 12:16 PM
Në numrin e djeshëm të Shqipit raportohej lidhur me një reformë të decentralizimit të pushtetit ekzekutiv, që do të hyjë në fuqi në gjashtë muajt e parë të mandatit të ri të autoriteteve lokale që do të dalin nga vota e 21 qershorit. Ishte interesante të vihej re se, teksa Shqipi e kish njoftuar këtë lajm qysh në faqe të parë, madje me një kryetitull, gazetat e tjera as që kishin denjuar të merreshin me të. Nuk i njoh mirë teknikat e qëmtimit të lajmit nëpër gazeta, por ma merr mendja se ka...
Komentuar 2 herë
June 13, 2015 11:59 AM
Nicholas Cannon*   Saktësisht tetëqind vite më parë, më 15 qershor 1215 në një vend të quajtur Runnymede, pranë lumit Tamiz në të dalë të Londrës, një grup baronësh dhe kalorësish të rebeluar rrëmbyen mbretin John dhe e detyruan të nënshkruante një dokument, që quhej Magna Carta. Ky dokument i lashtë ka sanksionuar parimet themelore të shtetit të së drejtës, integritetit e pavarësisë së Gjyqësorit dhe demokracisë parlamentare anembanë botës anglishtfolëse, por edhe më gjerë. Ai vazhdon të...
Komentuar 1 herë
Artur Zheji
June 13, 2015 09:39 AM
Fushata ka hyrë në ethet e fundit. Ecejaket e shefave të politikës janë shpeshtuar dhe janë përshpejtuar. Ndoshta për pasojë, makineria e administratës ka ngadalësuar si rrjedhojë ritmet e veta. Duket sikur me 21 qershorin e ardhshëm do të bëhet një betejë e madhe, e cila do të sjellë edhe përmbysje të mëdha. Politika qendrore duket sikur kërkon gjithmonë e më shumë t’u mbivendoset pushteteve lokale dhe të krijojë mbas reformës territoriale, një përqendrim edhe më të madh pushteti dhe...
Komentuar 0 herë
Mustafa Nano
June 12, 2015 07:12 PM
Gara për Tiranën ka me vete vëmendjen e plotë të mediave dhe kjo nuk po ndodh veç për shkak të rëndësisë e simbolikës që ka kryeqyteti i Shqipërisë në hartën e qeverisjes lokale, por edhe për shkak të garës konkrete që po luhet në terren. Janë tre kandidatë (Veliaj, Kosova e Bojaxhiu) që, me sjelljen e tyre, po shenjojnë një standard të ri. Nuk është e tëra një meritë e tyre (kjo fushatë në përgjithësi po shenjon një këputje me traditën e konfliktit e të përplasjes së dhunshme; e nuk do mend që...
Komentuar 6 herë
Eduard Zaloshnja
June 12, 2015 11:31 AM
Për herë të parë në një çerek shekulli, Berisha nuk po merr pjesë në një fushatë elektorale shqiptare (postimet e tij në FB, deklaratat në Kuvend, apo intervistat televizive nuk i mungojnë, por pjesmarrjet e drejtëpërdrejta në fushatë janë zero). Në fushatën aktuale, tre politikanët që mbizotërojnë janë Lulzim Basha, nga njëra anë, dhe Edi Rama e Ilir Meta, nga ana tjetër. Objektivat e secilës palë janë skaje të dy vektorëve të kithtë – Basha synon maksimizimin në fletën e votimit për...
Komentuar 0 herë
Armand Shkullaku
June 12, 2015 09:07 AM
Edi Rama nuk po arrin dot ta fshehë nervozizmin e shkaktuar nga fushata e kundërshtarit të tij dhe, prej më shumë se një jave tashmë, po merret vetëm me sqarimin dhe komentimin e deklaratave të Lulzim Bashës. Në vend që si kryeministër dhe lider i një mazhorance të fortë të ishte një hap para opozitës, Rama ka ngecur në vend dhe po vërtitet  rreth “shkopit të Shqupit”, siç i pëlqen ta stigmatizojë ai kundërshtarin. Po përse ka hyrë kryeministri në kurthin e komentit të...
Komentuar 0 herë
Zamira Çavo
June 11, 2015 04:09 PM
Opozita politike sot është në rënie të shpejtë drejt humbjes së kredibilitetit të saj politik. Në prag të zgjedhjeve për pushtetin vendor, kjo rënie bëhet edhe më e rrezikshme për të ardhmen e shqiptarëve. Nëse vazhdon kështu, ka shumë rrezik që rilindja të gllabërojë edhe pushtetin lokal, duke i dhënë vetes një shumëfishim fuqie politike që në mendimin tim nuk shkon në favor të shqiptarëve. Por le të analizojmë situatën reale. Opozita, gjithnjë e më shumë shfaqet apatike, por me gjuhën e...
Komentuar 0 herë
Koloreto Cukali
June 10, 2015 03:56 PM
Përpara se të flasim se çfarë ka ndodhur realisht gjatë atyre orëve në klasë, kur mësuesi mbyllej vetëm për vetëm me minorenen, dua të kërkoj kokën e Ministres së Arsimit. Është më e pakta që shoqëria civile, në një vend normal do të kërkonte. Një rrogëtar i kësaj ministrie, i paguar me paratë tona, madje dhe me paratë e prindërve  të viktimës, del që ka abuzuar me një nxënëse të vet, brenda ndërtesës së shtetit, me autoritetin që ia ka dhënë Ministria, dhe për të gjithë koka e Ministres...
Komentuar 5 herë
Mustafa Nano
June 10, 2015 01:15 PM
Fundjavën e shkuar, në mes të trafikut në rrugën nga Tirana për në Durrës, më zunë sytë dy pamje. Njëra ish një makinë, në xhamin e pasmë të së cilës ishte vizatuar apo ngjitur një poster elektoral. Në të, siç mund ta shihni nga fotoja që munda ta shkrepja në ecje e sipër (është fotoja që shoqëron këtë shkrim), ishte shkruar: “Safet Gjici, Drejtimi i duhur për Kamzën”. Dy djem që ishin brenda makinës kishin pamje të fortësh, por kjo merret me mend. E kush tjetër s’do ta kish...
Komentuar 0 herë
Andi Bushati
June 9, 2015 02:35 PM
Francesco Becchetti nuk është një shenjt. Aq më pak një bamirës. Nëse çdo njeri kurioz kërkon të informohet për të, mjafton të kërkojë në You Toube, emisionin kontrata të Sonila Meços. Nuk ka ngjarje më të shpifur gazetareske. Nuk ka lëpirje më të shëmtuar përballë një pronari bos, të cilit i sillen në studio njerzit të cilve u ka paguar kurimin e fëmijëve për të treguar sesa human dhe zemërgjerë është. Mjafton të shihen këto pamje që të ngjallin krupën për të kuptuar profilin e një njeriu,...
Komentuar 3 herë
Arian Galdini
June 9, 2015 01:14 PM
    Kjo fushatë nuk ka gjuhë. Ndoshta është më e zbehta, më e stisura, më e papërgatitura dhe më kohëbjerrësja e të gjitha fushatave në këto 25 vite. Krerët e partive dhe vetë kandidatët i kanë hyrë detit të pozitivizmit për të tërë, a thua se gara kësaj radhe është mes atyre që nuk dinë të shajnë, nuk dinë të akuzojnë, nuk dinë të nxjerrin fjalë të keqe nga goja, por dinë vetëm të premtojnë. Nëse kemi parasysh fëlligështinë dhe zezonën që të shkakton politika shqiptare me lojën...
Komentuar 1 herë
June 8, 2015 01:49 PM
Balada e Narajamës (në japonisht Narayama bushiko) është një film i vitit 1983 me regji të Shohel Inamura, që vinte  në skenë librin e Shichiro Fukaravës, që pati frymëzuar dhe regjisorin Keisuke Kinoshita në vitin 1958 për filmin homonim. Unë e pata shikuar në ato vite nga TV-Titogradi, kanali Uhf, që kapej me të famshmet “kanoçe”. Më pati bërë përshtypje dhe kujtoj shpesh për subjekti e rallë, lojën e aktorëve dhe regjinë. Por kurrë asnjëherë nuk pata menduar se ajo histori do të...
Komentuar 5 herë
Roberto Saviano
June 8, 2015 09:22 AM
Të hartojë mafiet, t’iu dallojë rolin qendror në ekonominë botërore, të tregojë evoluimin e tyre, ja se çfarë bën, në mënyrë shkencore “Atlasi i mafieve. Historia, ekonomia, shoqëria, kultura” e botuar nga Rubbettino. Në Sallonin e Librit në Torino u paraqit vëllimi i tretë i kolanës. Për të folur për të ishin të pranishëm redaktorët Enzo Ciconte dhe Francesco Forgione dhe bashkë me ta ishte edhe prokurori i Romës, Giuseppe Pignatone. Do të ndalem te kapitulli i bërë nën...
Komentuar 0 herë
Eduard Zaloshnja
June 7, 2015 10:16 PM
Kur kompania italiane IPR-Marketing publikoi në Ora News sondazhet e para të saj rreth zgjedhjeve aktuale lokale në Shqipëri, politikanë të opozitës dhe analistë pranë saj i cituan gjerësisht rezultatet e atyre sondazheve. Dhe kuptohet përse. Erion Veliaj, sipas atyre sondazheve, merrte vetëm 45% të votave në Tiranë, Halim Kosova merrte më shumë vota se koalicioni që e mbështët, Grida Duma ishte pothuaj barazim me Vangjush Dakon në Durrës, dhe Voltana Ademi ishe 20 pikë para Keti Bazhdarit në...
Komentuar 1 herë
Seumas Milne
June 7, 2015 01:42 PM
Lufta kundër terrorit, ajo fushata pa e pafundme e nisur 14 vjet më parë nga George Bush, po merr trajta shpërfytyruese gjithnjë e më groteske. Të hënën në Londër u rrëzua çështja gjyqësore kundër qytetari suedez, Bherlin Gildo, i akuzuar për terrorizëm në Siri, pasi u bë qartë se shërbimet sekrete britanike kishin armatosur të njëjtin grup rebelësh për të cilin gjykohej se i kishte mbështetur i pandehuri. Prokuroria hoqi dori nga çështja, me sa duket për të shmangur diskreditimin e shërbimeve...
Komentuar 3 herë