Data sot është 31-03-2015, ora 23:51
Share |

Opinion

Adriatik Kelmendi
March 31, 2015 06:00 PM
Nëse politikanët nuk po janë të sinqertë dhe seriozë me këtë punën e integrimeve dhe bashkëpunimit Kosovë-Shqipëri, s’di pse këtë të mos e bëjmë ne, qytetarët dhe vdekatarët e zakonshëm të këtyre dy republikave të populluara mbi 90 për qind me shqiptarë. Këtë javë u shënua edhe mbledhja e dytë ndërqeveritare e dy vendeve, ku nën simbolikën e flamujve dhe simbolikën e udhëtimit modest (me autobus!), u trumbetua nënshkrimi i 11 marrëveshjeve, memorandumeve e protokolleve, të cilat – nëse e marrim...
Komentuar 0 herë
Andi Bushati
March 31, 2015 10:36 AM
Sa më shumë gërvishtet çështja Doshi apo Frroku, aq më shumë dalin në pah fakte tronditëse. Arrestimet e fundit në mesnatën e mbrëmshme tregojnë se ende kemi zbuluar vetëm majën e ajsbergut, të një sistemi që ka punuar për të fshehur gjurmët e krimit, ndërkohë që paguhej për ti zbuluar ato. Dy shefa të lartë të Interpolit janë vënë nën pranga me akuzën e shpërdorimit të detyrës, sepse, sipas të dhënave paraprake, kanë mbajtur të fshehur dokumentat e ardhura nga Brukseli për kërkimin e deputetit...
Komentuar 3 herë
Eduard Zaloshnja
March 30, 2015 10:46 AM
Nga dy sondazhe që kam zhvilluar vetë para disa muajsh dhe nga një sondazh verifikues i zhvilluar nga një sondazhist tjetër më vonë, rezultonte se 72-135 mijë kryeqytetas ishin gati të votonin për Gjergj Bojaxhiun si kandidat i pavarur për kryebashkiak të Tiranës, në përballjen me Pandeli Majkon, ose Mimi Kodhelin, ose Lindita Nikollin, ose Erion Veliajn, ose Saimir Tahirin, nga e majta, dhe Lulzim Bashën, ose Majlinda Bregun, ose Grida Dumën, ose Eduard Selamin, nga e djathta. Me një interval...
Komentuar 4 herë
Skënder Minxhozi
March 30, 2015 09:21 AM
“Ati ynë që je në qiell, jepna fuqinë ta mbajmë gojën mbyllur, kur s’kemi gjë për të thënë”. Këto fjalë të mençura shqiptoheshin nga Faik Konica më shumë se një shekull më parë. Ka pasur parasysh shqiptarët e fillimshekullit të njëzetë, por fare mirë mund ta kishte përdorur këtë lutje edhe për tre a katër brezat që pasuan më vonë. Të dish të heshtësh është disa herë më e vështirë se të dish të flasësh dhe ne shqiptarët, më së pari ata që na kanë drejtuar, jo gjithmonë kemi...
Komentuar 1 herë
Eduard Zaloshnja
March 29, 2015 04:04 PM
Në zgjedhjet e 2013-ës në Shqipëri, u regjistruan 1.72 milionë vota të vlefshme, ose 200 mijë vota më shumë se katër vjet më parë. Votat për partitë që u bënë pjesë e koalicionit “Berisha” në 2013-ën, në fakt, nuk u rritën – ato u pakësuan nga 740 mijë në 680 mijë (me një firo neto 60 mijë vota, prej të cilave 40 mijë, me gjasa, shkuan tek FRD dhe AK). Ndërsa votat e partive që u bënë pjesë e koalicionit “Rama-Meta” u rritën me 220 mijë, krahasuar me katër vjet më...
Komentuar 1 herë
Olsi Sulejmani
March 28, 2015 10:30 PM
Në prill të vitit 2013 kryeministri Rama, në një nga fjalimet e tij u shpreh se: “Kultura, mjedisi, sporti me ne do të rilindë!”. Parantezë: Shqipëria, falë bujarisë së natyrës, ka shumë për të ofruar në turizëm, si p.sh. zonat bregdetare dhe ndoshta akoma më shumë në ato malore. Ky fokus në turizëm, që gabimisht shumë e quajnë një fasadë, është kuptimplotë, pasi turizmi është edhe fusha ku vendi ynë mund të marrë rezultate pozitive në terma afatshkurtër. Kultura dhe gjendja e saj në Shqipëri (...
Komentuar 1 herë
Elidor Mëhilli
March 28, 2015 02:57 PM
Aktorët politikë shqiptarë janë aktorë të mirë. S’të falin kur vjen puna te përmendja e institucioneve; te pozat televizive; te citimet e ligjeve, neneve, dhe nën-neneve, me datë, numër, e fraksion; te ligjërimet e lodhshme mbi detyrat institucionale apo mbi detajet e imta të lustracionit gjerman, që duhet kopjuar me patjetër. Mirëpo, menjëherë pas emisionit televiziv, institucionet i shkelin me këmbë, kundërshtarit i flasin me gjuhën e rrugës, shembujt e huaj i përqeshin me po aq zell sa edhe...
Komentuar 0 herë
Fatos Baxhaku
March 28, 2015 11:45 AM
Në mos qofshim të gabuar dhe kjo do të ishte më e mira, duket se sot ka nisur një garë e madhe, mediatike, me ngjyra, me gjeste, me qëndrime imponuese deri diku, madje edhe me kërcënime përjashtimesh nëse ndonjë prej nesh nuk përlotet prej himneve patriotike. E gjitha kjo ndodh kur kemi shumë shqiptarë kanadezë, australianë, amerikanë, madje edhe neozelandezë. Si fillesë e çastit, e gjitha kjo histori ballkanike ndodhi nga një ndeshje e thjeshtë futbolli mes përfaqësueseve të Shqipërisë dhe...
Komentuar 0 herë
Eduard Zaloshnja
March 27, 2015 12:59 PM
Para një muaji, publikova një artikull, në të cilin argumentoja (bazuar në disa sondazhe) se firoja e votave të mazhorancës, krahasuar me qershorin 2013, ishte rreth 200 mijë (http://respublica.al/opinion/2015/02/28/firoja-e-mazhorances-rreth-200-mije-vota ). Ndërkohë, firoja e votave të opozitës ishte rreth 30 mijë. Bazuar në atë vlerësim statistikor dhe duke abstraguar se firoja e votave të mazhorancës ka shkuar aktualisht në 250 mijë, ndërsa e opozitës në zero, kam përshtatur raportet e...
Komentuar 1 herë
Elidon Mëhilli
March 27, 2015 10:45 AM
Aktorët politikë shqiptarë janë aktorë të mirë. S’të falin kur vjen puna te përmendja e institucioneve; te pozat televizive; te citimet e ligjeve, neneve, dhe nën-neneve, me datë, numër, e fraksion; te ligjërimet e lodhshme mbi detyrat institucionale apo mbi detajet e imta të lustracionit gjerman, që duhet kopjuar me patjetër. Mirëpo, menjëherë pas emisionit televiziv, institucionet i shkelin me këmbë, kundërshtarit i flasin me gjuhën e rrugës, shembujt e huaj i përqeshin me po aq zell sa...
Komentuar 0 herë
Fatos Baxhaku
March 26, 2015 12:14 PM
Diku pa mbërritur mirë mesi i shekullit të XIX, një diplomat gjerman që punonte asokohe në Janinë për Austro-Hungarinë, pati ndërmarrë disa udhëtime nëpër Shqipërinë e atëhershme. Ishin të vështira, aq sa ka qenë e vështirë vetë koha, vendi, njerëzit. Përshkrimi që ai na ka lënë pas është fillesa e një enciklopedie të vërtetë shqiptare (Johan Georg von Hahn, Albanesische Studien, Jenna 1854) me përshkrime, gjeografi, etnologji, gjuhësi, histori, arkeologji. Shqipëria, që ai përshkruan është një...
Komentuar 0 herë
March 25, 2015 10:12 PM
Kam përshtypjen se sot në Komisionin Parlamentar të Mandateve ka ndodhur një skandal. Falë dy prokurorëve idiotë, në hall, apo të detyruar, nga seanca publike ka dalë fitues Tom Doshi. E gjithë shija që të mbetet pas kqyrjes të vëmendshme të asaj seance, është se ose kemi të bëjmë me një prokurori injorante dhe totalisht e paaftë, ose se kjo prokurori ka vendosur të mbrojë krimin me qëllim. Pohimi për ekzistencën e një videoje ku dëshmitari kryesor Durim Bami pohon se është detyruar ta...
Komentuar 4 herë
Arben Idrizi
March 24, 2015 11:07 PM
Shënime rasti rreth luftës, të shkëputura nga fragmentet e mia në prozë   & 53.   Më 1999, kur qëndruam mbi 78 ditë të fshehur si minjtë në një shtëpi me dy shokët e mi, të frikësuar se po të dilnim jashtë e po të na zbulonin serbët do të na vrisnin si qentë, pas ndonja 30 ditësh kisha mundësi të merrja në dorë një libër. Ishte një botim i vjetër, i zhubrosur dhe paksa i shqyer i Xha Gorioit. Mbaj mend se nuk arrita t’i lexoja as tre rreshta. Truri më ishte dembelosur dhe...
Komentuar 2 herë
Dritan Goxhaj
March 24, 2015 10:43 AM
Shteti islamik është në pamje i tillë, por në realitet ai është një organizatë klandestine. Kalifati i vetëdeklaruar është një aksident i historisë i dalë në pah nga tensionet ekonomike, sociale dhe politike të Lindjes së Mesme. Me daljen e tij, ai ka arritur që të tronditë kufijtë dhe ndarjet e vendosura në atë rajon që nga rënia e Perandorisë Osmane. Deri tani, ky shtet është më shumë i njohur për dhunën që po ushtron për të mbajtur nën kontroll territoret që ka pushtuar. Kjo lloj taktike e...
Komentuar 0 herë
Aleksandër Meksi
March 23, 2015 01:09 PM
   Ndër problemet e shumta që i ofrohen publikut në të njëjtën kohë, edhe që njerëzit të mos merren me problemet jetësore dhe imediate për zgjidhje, është dhe ai i Hapjes së Dosjeve në variantin e Qeverisë dhe i Lustracionit dhe Hapjes së Dosjeve për palën tjetër.                 Për ne ato janë pjesë e problemit të  dekomunistizimit në shoqërinë shqiptare, domethënë i njohjes, dënimit dhe heqjes dorë nga...
Komentuar 24 herë
Andrea Stefani
March 23, 2015 10:34 AM
Ka një dyshim që vërtitet në ajër këto ditë të gjullurdisë që opozita e PD-së po përpiqet të ngjallë, pas akuzave të ngritura nga deputeti Tom Doshi ndaj Kryetarit të Kuvendit, Ilir Meta. Dhe janë pikërisht protestat e PD-së, thirrjet e liderëve të saj për dorëheqjen e Metës, gjakimi i qartë për të përfituar politikisht nga kjo ngjarje, duke thirrur deri edhe zgjedhje të parakohshme, ende pa thënë fjalën e saj as prokuroria, ajo që të shtyn të dyshosh: mos vallë kemi të bëjmë një intrigë të...
Komentuar 25 herë
Ilir Yzeiri
March 22, 2015 01:02 PM
Ndoshta është rasti të bëjmë pak teori, sepse kështu mund ta kuptojmë më mirë atë që po ndodh me shpirtrat tanë ose më saktë me shkatërrimin tonë shpirtëror. Siç thonë sociopsikolinguistët njeriu kur lind, fëmija, pra, ka vetëm një qëllim ose parimi i jetës së tij është kënaqësia. Me kohë, qoftë fëmija që lind në Afrikë, në Kinë, në Shqipëri apo kudo tjetër mbi glob, fillon dhe zbutet në kuptimin që nis dhe e kufizon lirinë e tij sepse, me anë të nënës, fillon të marrë të gjitha leksionet e...
Komentuar 0 herë
Albert Rakipi
March 21, 2015 12:32 PM
Sulmet ndaj “Charlie Hebdo” në janar të këtij viti rikthyen debatin për ekstremizmin fetar si një nga kërcënimet kryesore për sigurinë kombëtare dhe globale, dhe i lidhur ngushtë me këtë u rikthye edhe debati për lirinë e medias dhe fjalës së lirë në raport me besimin fetar. Marshimi paqësor i katër klerikëve shqiptarë në Paris ishte një arsye e veçantë për të mbajtur gjallë dhe për të zgjeruar debatin në Shqipëri. Mirëpo duket se ishte pikërisht ky element që e la pothuajse në hije debatin për...
Komentuar 5 herë
Eduard Zaloshnja
March 21, 2015 11:55 AM
Në momentin që prokuroria kërkoi arrestimin e Tom Doshit për kallzim të rremë, gjykimi në opinionin publik rreth akuzave të tij ndaj Ilir Metës, praktikisht, mori fund.  Gjykimi i Doshit në sistemin juridik mund të zgjasë shumë, por shqiptarët e thjeshtë që mund të kenë qenë në dyshim se kush po tregonte të vërtetën – Doshi apo Meta – janë gati të lëvizin drejt temave të tjera të diskutimit të përditshëm – kostoja e energjisë elektrike, taksat, punësimi, kërcënimet...
Komentuar 1 herë
Skënder Minxhozi
March 21, 2015 11:27 AM
Prokuroria e hodhi gurin. Kërkoi arrestimin e dy deputetëve, e jo spostimin e akuzës mbi Kryetarin e Kuvendit Ilir Meta. Afera Doshi e ka që dje një fajtor për organin e akuzës. Ose më saktë dy të tillë. Ata janë Tom Doshi dhe Mark Frroku. Që të dy akuzohen se kanë sajuar një fabul vrasjeje të paguar, duke e kthyer këtë në një ngjarje kombëtare, e cila sot ka përfshirë qeverinë dhe opozitën, pa folur për tronditjen e shkaktuar prej javësh në trutë e qindra mijë njerëzve, që kanë ndjekur...
Komentuar 0 herë
Eduard Zaloshnja
March 20, 2015 06:53 PM
Testi poligraf ka dekada që përdoret në SHBA, për të siguruar indicie se një i pandehur gënjen, apo se një punonjës i ardhshëm i CIA-s, FBI-së, apo policisë ka fshehur diçka nga e kaluara e tij, gjate aplikimit për vendin e punës. Ky lloj testi, me sa di, bëhet edhe në SHISH-in tonë, me ndihmën e një aparature, psikologu dhe tekniku amerikan. Testi poligraf nuk ka garanci 100% që zbulon të vërtetën, prandaj nuk konsiderohet si provë në gjykatat amerikane, por si opinion eksperti. Sidoqoftë,...
Komentuar 1 herë
Andi Bushati
March 20, 2015 05:11 PM
Lajmi se më në fund prokuroria e tredhur shqiptare ka marrë guximin të kërkojë vazhdimin e hetimeve përmes masës së arrestit për dy deputetë, nuk është një ngjarje e zakonshme. E vënë në një kontekst më global kur komuniteti ndërkombëtar dhe sidomos SHBA po kërkojnë me ngulm spastrimin e politikës, kur mediat gjithnjë e më shumë po marrin guximin për t'i artikuluar emrat e të fortëve me imunitet, kur gjykata e lartë jo vetëm nën trysninë e ligjit po bëhet gati të penalizojë edhe dy deputetë të...
Komentuar 0 herë
Gilman Bakalli
March 20, 2015 10:55 AM
Sipas kalendarit të Ditëve Ndërkombëtare, 20 Marsi festohet si Dita Ndërkombëtare e Lumturisë. Lumturia do të duhej të ishte objektivi final, përtej progresit material, i ekonomisë së një vendi, por, si kudo në botë, edhe në Shqipëri ekonomia përdor matës të tjerë për mirëqenien e shoqërisë. Nuk është lumturia instrumenti me të cilin ekonomia mat vetveten, por prodhimi i brendshëm bruto, d.m.th vlera e përgjithshme e mallrave dhe e shërbimeve të prodhuara brenda një viti nga një ekonomi. Ajo që...
Komentuar 0 herë
Prof.dr. Enes Kariç
March 19, 2015 03:22 PM
Bashkësitë islame në Ballkan kanë kaluar përmes fazave të ndryshme të tyre organizative dhe juridike. Që nga largimi i Perandorisë Osmane myslimanët ballkanas janë shkëputur nga qendra e autoritetit të Islamit në Stamboll, duke gjetur rrugën e vet të organizimit në kuadër të shtetit juridik dhe ligjor në të cilin kanë jetuar dhe vepruar Besimtarët mysliman ballkanas i takojnë etnive të ndryshme, që përbëjnë një përqindje të përgjithshme prej 17 % , të shpërndarë në të gjitha vendet e...
Komentuar 10 herë
Arion Sulo
March 19, 2015 01:51 PM
arion suloNga Arion Sulo Ngjarja e shtatorit 2014, kur një patrullë policie nuk mundi të kontrollojë makinën e deputetit të mazhorancës, Mark Frroku, edhe pas dyshimeve se aty fshihej një trafikant droge, ka rindezur debatin e mbështetjes së krimit nga shteti. Në këtë rast, kufiri mes akuzave të paprovuara të opinionit publik se trafiku i madh i narkotikëve ndihmohet nga pushtetarët apo politikanët dhe provës se kjo ka ndodhur, është thuajse i shkrirë. Raporti i agjentëve të Policisë së Shtetit...
Komentuar 0 herë
Fatos Lubonja
March 18, 2015 02:56 PM
Bomba Doshi” e kanë quajtur ngjarjen që na mbajti e po na mban vëmendjen pezull këto dhjetë ditë. Figura e bombës që shpërthen, nënkupton në këtë rast një gjë që trondit, skandalizon, ngaqë dalin në pah shumë të palara. Por kjo “bombë”, sipas mendimit tim, thellë­thellë tërheq vëmendjen jo aq për shkak të intrigës policore apo kriminale që mban brenda, sesa për shkak të nevojës për ndryshim që kanë njerëzit. Ajo ka tërhequr vëmendjen e njerëzve pikërisht mbi shpresën se,...
Komentuar 1 herë
Ilir Metaj
March 18, 2015 11:19 AM
E enjtja është dita më e bukur e javës. E javës shqiptare e kam fjalën. Më parë e enjtja ka qenë ditë koti. Pothuaj asgjë nga gurra popullore nuk lidhej me të enjten. Asnjë anekdotë nuk kishte për të. Po shyqyr që erdhi demokracia edhe për të enjten. Ajo u bë dita më e zgjedhur për shqiptarët. Të gjithë mendojnë për të enjten, si ta bëjnë më kuptimplotë atë. Deri tani nuk është se kjo bëhej krejt pa sukses. Jooo, e këndshme ishte bërë e enjtja. Madje, mezi e prisnin të enjten mediat vizive,...
Komentuar 3 herë
Andi Bushati
March 17, 2015 03:04 PM
Pamundësia për ta mposhtur kriminalitetin në nivele të larta po e diskretiton me shpejtësi imazhin e kësaj qeverisjeje. Tani kundërshtarët më të egër të saj janë të bindur se ajo është drejtëpërdrejtë e lidhur me botën e errët të krimit, ndërsa ata më dashmirësit mendojnë se ajo është e pafuqishme të luftojë ndaj tij. Por të gjithë njerëzit e arsyeshëm bien dakord tek dështimi në këtë pikë. Të gjithë e shohin se sapo projektorët hedhin dritë mbi një rast të ri, policia e shtetit del gjithnjë...
Komentuar 0 herë
Ndue Dedaj
March 17, 2015 12:14 PM
Meqenëse 140 deputetët e Kuvendit të Shqipërisë janë në dorën e 2 – 3 individëve, thënë ndryshe liderëve politikë, ia lejuam vetes dhe ne të ndërtojmë Parlamentin shqiptar, se si ai duhet të jetë, pak a shumë sipas perceptimit të publikut, i cili dëshiron një Parlament ndryshe nga ky i sotmi, paçka se kjo punë me ligj është kalkuluar në atë mënyrë që asgjë nuk mund të bëhet, pasi “konkurron” proporcionali e jo mazhoritari, çka do të thotë se fatin kuvendor e vendosin kryetarët...
Komentuar 1 herë
Agron Alibali
March 16, 2015 07:08 PM
Njoftimet e fundit nga Vlora dhe Ngushtica e Otrantos sjellin sërish në vëmendje të drejtat sovrane të shtetit shqiptar në hapësirat e veta detare. Fjala është për ndalimin ditët e fundit prej autoriteteve shqiptare të anijes së peshkimit “Cobra III” dhe katër peshkatarëve italianë që duket se po peshkonin në mënyrë të paligjshme brenda detit territorial të Republikës së Shqipërisë. Ndërkohë që shtypi shqiptar e ka injoruar këtë ngjarje, njoftimi është dhënë menjëherë nga shtypi i vendit fqinj...
Komentuar 0 herë
Arben Manaj
March 16, 2015 11:09 AM
Arben ManajHistorikisht kam votuar për Blerin dhe Laburistët dhe, vetëm herën e fundit dhe për herë të fundit, për Konservatorët. Për bindjet e mija politike e kam të pakollajtë të shkruaj për një njeri që e kam pasur idhull politik, falë edhe asaj që e dimë të gjithë; ndihmës dhe detyrimit që kemi si shqiptarë për atë që ka bërë për Kosovën. Por sot po shkruaj për Toni Blerin biznesmen dhe jo atë politikan dhe aq. Vullnetarizmi i deklamuar i Blerit në angazhimin e tij konsultativ në Shqipëri...
Komentuar 1 herë
Eduard Zaloshnja
March 15, 2015 10:56 PM
I kanë ngjitur nofkën “Buci” që në fëmijëri, sepse ishte disi obez, dhe gjithkush e thërret me këtë nofkë edhe sot që është 25 vjeç. Ka mbaruar vetëm shkollën e mesme dhe, meqë është i papunë, e kalon kohën duke kombinuar skedina 1000-lekëshe në lotosportin e lagjes. Kur e pyeta se për kë kishte votuar herën e fundit, më tha se kishte votuar “për këta që janë në pushtet”, por që e kishin zhgënjyer keqazi. Arsyeja? Jo vetëm që nuk e kishin punësuar, siç i kishin premtuar...
Komentuar 4 herë
Fatos Baxhaku
March 15, 2015 12:39 PM
I ftuar në një nga të shumtat emisione politike televizive një nga figurat më domethënëse të socialistëve u bëri thirrje njerëzve që të mos merren kaq shumë me politikë, por të shijojnë jetën aq sa kanë mundësi. Ai madje citoi edhe dy ngjarje shumë të rëndësishme të Tiranës apolitike: vënien në skenë të një drame dhe derbin e famshëm Tirana-Partizani. Sigurisht që bëhej fjalë për çështjen “Doshi”. Deputeti me këtë rast donte të na thoshte që të merremi me gjëra të tjera me të cilat është e...
Komentuar 0 herë
Uk Lushi
March 15, 2015 10:20 AM
I nderuar President Juncker, Po ju shkruaj si qytetar i vendit tim—Kosovës. Republika e Kosovës, shteti më i ri europian, u lind me 17 shkurt 2008 dhe është e pavarur duke ju falënderuar përpjekjeve tona të gjata dhe mbështetjes së patundur të botës euro-amerikane. Populli i Kosovës e çmon lartë gjithçka Europa, SHBA-të dhe sidomos BE-ja kanë bërë për ne. Megjithatë, arsyeja pse po ju drejtohem sot është që të sjell në vëmendjen tuaj trajtimin jofer të vendit tim në procesin e...
Komentuar 0 herë